ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 10:40

Nevşehir’in ilk kadın pide ustası

Nevşehirin ilk kadın pide ustası


 Nevşehir'de pide salonunda temizlikçi olarak çalışırken, ustaya yardım ederken becerisi keşfedilen kadın işçi, pide ustası olma yolunda ilerliyor. Şehrin ilk kadın pidecisinden patron da müşteriler de memnun.

Nevşehir’de Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Çağrı Pide Salonu'nda 3 ay önce temizlik amacıyla işe başlayan 26 yaşındaki Seher Gün, erkek pide ustalarına adeta taş çıkartan bir kıvraklık içinde mesleğini yerine getirmeye çalışıyor. Seher Gün, "Evimin geçimine katkı sağlamak için ustam Ahmet Yağmurluklu’nun yanında işe başladım. O fırında ekmek pişirirken ona yardım etmem gerektiğini düşündüm. Ustamın bu sanatı öğrenebileceğim yönündeki beni yönlendirici çabaları ile artık hamuru açabiliyorum. Yakında ekmek pişirmeye de başlayacağım. Kadınlar her sanat alanında kendilerini ispatlamalılar diye düşünüyorum." diye konuştu.

Pideciliği kısa sürede sevdiğini ve ustalarının da kendisine yardımcı olduğunu belirten Gün, "Ustalarımı izledim, çalıştım. Çiftli pide, kıymalı, kuşbaşılı pideleri pişmeye hazır hale getiriyorum. Pişirme işlemini ise henüz yapamıyorum. İnşallah, bir süre sonra onu da öğreneceğim." dedi.

Pide ustası Ahmet Yağmurluklu ise "Seher, üç ay önce işe başladı. Kısa sürede ilerleme kaydetti. Mutfakta, aşçılıkta ve fırıncılıkta iyi bir seviyeye ulaştı. Müşteriler de, biz de kendisinden memnunuz. Nevşehir’de ilk oldu. Bundan sonra yenileri yetişecektir." diye konuştu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER