ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:46

Nevşehir pazaryeri dünya mirası olmaya aday

Nevşehir pazaryeri dünya mirası olmaya aday


 Nevşehir Belediyesi tarafından ilde 300 yıldan beri devam eden pazar geleneğinin somut olmayan kültürel varlık listesine alınması için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’na (UNESCO) başvurulacağı bildirildi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 21 Mart 1726 tarihinde Osmanlı Padişahı 3. Ahmet tarafından çıkartılan bir ferman ile pazaryeri kurulmasına karar verilen Nevşehir’de, pazaryeri geleneğinin daha canlı tutulabilmesi amacıyla UNESCO’ya somut olmayan kültür varlıklarından biri olarak kabul edilmesi için başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamada, UNESCO 17 Ekim 2003 tarihinde Paris’te düzenlenen 32. Genel Konferansı’nda, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ni kabul ettiğini hatırlatarak, Türkiye’nin de 19 Ocak 2006 tarihli ve 5448 sayılı Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin Uygun Bulunduğuna Dair Kanunla bu sürece dâhil olduğunu belirtti.

Türkiye’nin de 27 Mart 2006 tarihinde resmen taraf olduğu sözleşmenin esasına uygun şekilde Nevşehir pazaryerinin 21 Mart 1726 tarihinden beri Osmanlı Padişahı 3. Ahmet tarafından yayınlanan bir ferman çerçevesinde pazar ve pazartesi günleri kurulmasının karar altına alındığını ifade eden Ünver, sözleşmede yerini bulan kültürel uygulamalara uygun noktada bulunan Nevşehir pazaryerinin de somut olmayan kültür miras listesine dahil edilmesi için UNESCO nezdinde girişimlere önümüzdeki süreçte başlayacaklarını kaydetti.

    Ünver, “Nevşehir Pazar yeri sözleşmenin ‘toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar’ bölümünde yerini tam anlamıyla anlamaktadır. 300 yıla yakın bir zamandan beri uygulana gelen Nevşehir pazaryeri uygulaması için, pazaryerimizde yapacağımız bazı yapısal düzenlemelerin ardından UNESCO’ya gereken başvuruyu yapacağız. Öyle inanıyorum ki Osmanlı Arşivlerinde yer alan ferman ile de anlaşılacağı üzere Nevşehir pazaryeri geleneği somut olmayan kültürel varlıklar içerisinde hak ettiği yeri alacaktır.” diye konuştu. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER