ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:20

Nevruz‘a Özbeklerden büyük ilgi

Nevruza Özbeklerden büyük ilgi


Güngören Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde yapılan, Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ile Özbekistan Büyükelçiliği tarafından organize edilen Nevruz Bayramı kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Kutlamalar, Türkiye’de yaşayan ve Özbekistan’dan gelen Özbekler’den büyük ilgi gördü.

Güngören Belediyesi’nin de katkı yaptığı programda ilk olarak konuklara Özbek pilavı ikram edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan, Kuran-ı Kerim tilavetine yer verilen programda Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ekber Yassa, Nevruz’un anlam ve önemini vurguladı.

Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman ise “Baharın gelişini temsil eden Nevruz Bayramı’nın kültürümüz içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Şakir Yücel Karaman, çevrecilerin çevre duyarlılığı adına Nevruz Bayramı’nı ihmal etmemesi gerektiğini dile getirdi. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ile Özbekistan Başkonsolosu da herkesin Nevruz Bayramını kutladı.

Nevruz ateşinin sembolik olarak yakıldığı sahneye davet edilen Başkan Şakir Yücel Karaman’a Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ekber Yassa tarafından geleneksel çapan kıyafeti giydirildi. Daha sonra demir dövüldü, yumurta tokuşturuldu ve ateş üzerinden atlanıldı. Özbekistan devlet sanatçısı Hasila Rahimov Özbekçe şarkılar seslendirdi. Program sonrasında davetlilere Güngören Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün kendi yetiştirmiş olduğu lale ve sümbül dağıtımı yapıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER