ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:35

Nevruz Bayramı etkinliklerini protesto davası


Barış ve Demokrasi Partisince (BDP) 17 Mart 2013 tarihinde düzenlenen Nevruz Bayramı etkinliklerini protesto ederken yaşanan arbede sonucunda gözaltına alınan 7 kişi hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlamasıyla dava açıldı.
Davanın Antalya Adliyesi 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasına sanıklar Feza Fügen Yüceler, Zühtü Uzunoğlu, Şevki Uzunoğlu, Cengizhan Düzenli, Bayram Güvenç, Niyazi Karahan ve Halil Çizmeci ile avukatları katıldı. Duruşmada, sanıklar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame okundu.
İddianamede, 17 Mart 2013 tarihinde BDP tarafınan Nevruz Bayramı kapsamında Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu'nda etkinlikler düzenlendiği belirtildi. Bunun üzerine bir sosyal paylaşım sitesinde "Antalya'ya sahip çık" ve "Gün namus günü" gibi paylaşımların yapıldığı ve bununla ilgili bildiriler dağıtıldığı kaydedildi. Daha sonra yaklaşık 300 kadar vatandaşın Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldiği belirtilen iddianamede, vatandaşların meydandan BDP'li grubun bulunduğu alana doğru yöneldiği ve bu sırada bazı sloganlar attığı ve polisle kısa süreli arbede yaşadıkları anlatıldı. İddianamede, grubun attığı sloganlar nedeniyle "halkı kin, nefret ve şiddete sevk ederek tahrik etmek" suçu işlediği nedeniyle 1 ila 3 yıl arasında cezalandırılması gerektiği ileri sürüldü.
İddianamenin okunmasının ardından söz alan Sanık Feza Fügen Yüceler, BDP'lilerin miting yaptığı yerde Türk bayrağı açtığını ve ortada bir suç unsuru olmadığını söyledi. Yüceler, böyle bir duruşmada sanık sıfatını taşımaktan şeref duyduğunu belirtti. Sanık Halil Çizmeci ise yaşanan arbedeyi geriden izlediğini ve bu sırada polisin kendisini gözaltına alındığını anlattı. Yüceler, "Ne mutlu Türküm diyene", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" gibi sloganların suç olduğunu bilmediğini vurguladı. Sanık Cengizhan Düzenli de tek amacının BDP'lileri protesto etmek olduğunu ifade etti.
Sanıkların avukatı Filiz Devrim ise iddianamede belirtilen beyanların halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmediğini söyledi. Devrim, sanıkların protesto haklarını kullandığını kaydetti. Duruşma, eksiklerin giderilmesi amacıyla 9 Ekim 2013 tarihine ertelendi.
-Olayın geçmişi-
Antalya'da 17 Mart 2013 tarihinde BDP'liler tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı etkinliğini protesto etmek amacıyla yaklaşık 300 kişi Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmıştı. Burada bir süre BDP aleyhine slogan atan ve ardından Nevruz Bayramı etkinliğinin yapıldığı alana yürümek isteyen gruba polis müdahale etmiş ve bazı vatandaşlar gözaltına alınmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER