ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 12:26

Nesli tükenen yaban keçisi yaralı olarak bulundu

Nesli tükenen yaban keçisi yaralı olarak bulundu


Kahramanmaraş bölgesinde nesli tükenen dağ keçisi, Elbistan ilçesine bağlı İğde köyü yakınlarında yaralı halde bulundu. Yaralı dağ keçisi yetkililere teslim edildi.

        Jandarma Garnizon Komutanlığı’na bağlı ekipler, dün öğleen sonra devriye görevi sırasında ilçeye bağlı İğde beldesinde yaralı bir dağ keçisinin olduğu bilgisine ulaştı. Hemen bölgeye hareket eden jandarma ekipleri, saldırı sonrası yaralı olarak kurtulan bir dağ keçisini vatandaşlardan teslim aldı.

        Yabani hayata alışkın olan dağ keçisinin erkek olduğu öğrenilirken boynuz boğumlarından 7 yaşında olduğu belirlendi. Dişi dağ keçisinin ise tilki ya da köpek tarafından yapıldığı düşünülen saldırıdan korkup bölgeden uzaklaştığı görgü tanıkları tarafından dile getirildi. Ekip aracıyla Elbistan Jandarma Garnizon Komutanlığı bahçesine getirilen yaralı dağ keçisinin tedavisinin yapılması ve korunması amacıyla Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile bağlantı kuruldu.

        Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, nesli tükenen dağ keçisi türünün Elbistan dağlarında toplamda 5 adet kaldığını ve bunların nesillerinin bilinçsiz avlanma dolayısıyla tükenmek üzere olduğunu bildirdi. Gece Elbistan’a gelen yetkililer, hayvanı tedavi amaçlı olarak Kahramanmaraş’a götürdü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER