ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:58

Nene Hatun Hanımlar Çarşısı hizmete açılıyor


Erzurum Palandöken Belediyesi tarafından Yıldızkent'te yaptırılan Nene Hatun Hanımlar Çarşısı'nın gelecek cumartesi günü hizmete açılacağı bildirildi.

Palandöken Belediyesi'nin kadınların sosyo- ekonomik hayata katılımlarını teşvik amaçlı hazırladığı Hanımlar Çarşısı inşaat ve çevre peyzajı tamamlandı.Yıldızkent'teki eski kapalı pazar yerine yaptırılan ve 21 iş yeri ile sosyal donatılarının bulunduğu çarşı 2 milyon TL'ye mal oldu. Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, kadınlarını önemsediklerini ifade etti. Bulutlar, kadınlar ekonomik hayatın içerisinde yer alması için söz konusu çarşıyı yaptırdıklarını dile getirdi.
Erzurum’un ilk ve tek kadınlar çarşısını hizmete sokacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Bulutlar,"Hanımlara çok özel bir çarşı inşa ettik. Yıldızkent'te geçmiş yıllar da yaptırılan fakat hiç kullanılmayan bu alana Hanımlar Çarşısı'nı kurduk. Hanımlar Çarşısı kapalı alan 2 bin 500 metrekare alandan oluşuyor. İçerisinde 21 iş yeri, havuz, dinlenme alanı, kafeterya, yönetim odası gibi bir alışveriş merkezi de bulunacak" dedi.

NENEHATUNUN ADI BU ÇARŞIDA YAŞAYACAK

Milli kadın kahramanın adının yaşatılması için Belediye Meclisi'nin aldığı kararla yaptırılan çarşıya Nene Hatun'in isminin verildiğini de hatırlatan Bulutlar, "Tarihimizde 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca savaşarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Nene Hatun’un adının ilçemizde yaşatılmasına vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak savaşa katılan Nene Hatun Türk kadınının gurur abidesi olarak gönlümüzde olduğu gibi adını yaşatılması ve gelecek nesillere de taşınması adına bu yiğit Erzurumlu Türk kadınının adı sonsuza kadar yaşayacak.” diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER