ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 13:55

Neden Kur’an-ı Kerim belgeseli yapılmıyor?

Neden Kuran-ı Kerim belgeseli yapılmıyor?


AMASYA (CİHAN)- Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir, belgesel yapımcılarının ve yayıncı kuruluşların; soba, tahta, gümüş ve paranın belgesellerini yaptığını ancak Kur’an-ı Kerim’in belgeselinin henüz yapılmadığını söyledi.

Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Yeşilırmak Sanayici ve İşadamları Derneği (YESİAD) işbirliği ile 'Kur’an-ı Kerim’de Peygamberlerin Yaşadığı Yerler' konulu konferans düzenlendi. Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Bedir, Asya'nın peygamberin daha çok görüldüğü kıta olduğunu belirterek, Hz. Adem’den (as) Hz. Muhammed’e (sav) kadar bilinen bütün peygamberlerin yaşadıkları yerler hakkında bilgiler verdi. Belgeselcilerin hemen her konuda belgesel yaptığını hatırlatan Bedir, henüz bir Kur'an belgeseli yapılmaması eleştirdi.

Mevcut kaynaklardan yola çıkarak, tarih yazmakla birlikte, mekân ve kavimlerin izlerinden yola çıkarak tarihi eserler yazmanın önemine değinen Prof. Dr. Bedir, Bir 'Kur'ân Arkeoloji Enstitüsü' kurulması, ona inanan her Müslüman’ın en büyük görevidir.” dedi.

Bedir şunları kaydetti: “Mevcut kaynaklara göre, Peygamberlerin yaşadıkları çağları belirleyen entegre bir çalışmanın yapılması, bazı tarihi olayları daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır. Kur'ân, bazı arkeolojik ve kronolojik gerçekleri en detaylı bir biçimde vermektedir. Örneğin, bir insanın ne kadar uzun yaşayabileceğini, Hz. Nuh’un yaşını belirterek ifade eder. Sodom ve Gomore’nin yerini bizzat göstererek işaret eder. Medain-i Salih’i bizzat beyan ederek, araştırmaya sunar. Bu nedenle, Kur'ân'ın göstermiş olduğu işaretler, kilometre taşı kabul edilip, bu eksende yürütülebilecek bir dizi çalışma çıkarılabilir. Her meslekten ve o mesleğin önemli uzmanlarından seçilmiş bir grup ile birer renkli ve resimli 'Kur'ân Sözlüğü' çıkarılabilir. Her devlet, insana tesir eden önemli tarihi mekânların maketlerini yaparak, buralara kadar gidip göremeyecek nesillere, bu bilgi ve irfanı verebilir. Örneğin, her Müslüman ülke, birer 'Kudüs maketi', birer 'Medine maketi', birer 'Mekke maketi' yapmak suretiyle bunu gerçekleştirebilir.”

“ÇİZGİ FİLM KARAKTERLERİ NAMAZ KILMIYOR”

Televizyonda yayımlanan ve çocukların örnek aldıkları çizgi filmlere de değinen Prof. Dr. Bedir; “Ne hikmetse çocuklarımıza sürekli izlettirdiğimiz ve sakıncasız addedilen çizgi film karakterleri bile bir gün olsun secde etmediler, kesinlikle namaz kılmadılar, abdest nedir bilmiyorlar. İnşallah bir gün onlar da secdeye giderler.” diye konuştu.

Prof. Dr. Bedir, İnternete girip Kur’an-ı Kerim hakkında ne Türkçe ne de Arapça araştırma yapıldığında hiçbir şey bulunamadığını, fakat İncil hakkında arama yapıldığında binlerce çeşit alternatif anlatım şekilleri olduğunu sözlerine ekledi.

Programa Vali Abdil Celi Öz ve eşi Rukiye Öz, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Müftüsü İsmail İpek, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Gayeker ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER