ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 22:30

"Neden 20 yıl, 25 yıl önce değil' diye sorguluyorum"


Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Grubu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, akil insanlar ile demokraside bugüne kadar denenmemiş bir yolun denendiğini belirterek, "Bu, vatanını seven her insanın yapacağı bir görev. Herkese bu süreç içerisinde ne katkı yapabiliyorsa yapmasını tavsiye ederim" dedi.
     Hisarcıklıoğlu başkanlığında grup üyeleri Kadir İnanır, Tarık Çelenk, Lale Mansur, Nihal Bengisu Karaca, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan ve Hüseyin Yayman, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ı makamında ziyaret etti.
     Hisarcıklıoğlu, Antalya deyince turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelmemezlik edemeyeceklerini dile getirerek, yaklaşık 15 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlayan, farklı ırk, din ve görüşlere ev sahipliği yapan Antalya'nın aynı zamanda Yörük geleneğini de sürdürdüğünü kaydetti.
     Bir şeyler anlatmaya değil, insanları dinlemeye geldiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, akil insanlar heyetinin de farklı görüş ve düşüncelere sahip insanlardan oluştuğunu ama "akan kanın durması ve Türkiye'de demokrasinin kalitesinin yükseltilmesi" noktasında birleştiklerini söyledi.
     "Akil insanlar ile bugüne kadar demokraside denenmemiş bir yol denendi. Bu, vatanını seven her insanın yapacağı bir görev. Herkese bu süreç içerisinde ne katkı yapabiliyorsa yapmasını tavsiye ederim" diyen Hisarcıklıoğlu, "Her 4 senede bir fikirlerimizi soracaklarına her önemli karar öncesinde (Vatandaşımız ne diyor) diye soruluyorsa bu, bizler açısından da büyük bir görev" diye konuştu.
    
"Neden 20 yıl, 25 yıl önce değil' diye sorguluyorum"
    
     İnanır ise çözüm süreciyle ülke sorunlarını tartışmada sivil toplum kuruluşlarının ciddiye alındığını kaydederek, "Hangi konu olursa olsun ilk fikir alınan, bu ülkenin sivil toplum kuruluşları olacak. Böyle bir şeyin yeşerdiğine inanıyorum. Göreceksiniz hem iyi hem de çok etkili olacak" dedi.
     Mansur da pek çok toplantı yaptıklarını ve hep "Neden şimdi" sorularıyla karşılaştıklarını anlattı. Kendisinin de "Neden 20 yıl, 25 yıl önce değil" diye sorguladığını vurgulayan Mansur, "Oğlu şehit olan bir asker annesi şunu söylemişti: 'Keşke bu iş 4 ay önce başlasaydı da oğlum ölmeseydi'. Ben şunu soruyorum: Niye biz daha önce bu işi yapmadık" diye konuştu.
     Toplantılarda bir şeyler anlatmadıklarını, insanları dinlediklerine dikkati çeken Mansur, "Zor bir işte yer alıyoruz. Her gün yemediğimiz hakaret kalmadı fakat biz vicdanımıza güveniyoruz. Barış için bir tuğla koyabiliyorsak ne mutlu bize" dedi.
     Vali Altıparmak ise yılda yaklaşık 15 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya'nın uzlaşmanın, birlikte yaşamanın en iyi görüldüğü illerden biri olduğunu belirterek, bu manada akil insanların işlerinin daha kolay olacağını düşündüğünü söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER