ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 12:53

Necmi İlgen Oltululara hitap etti

Necmi İlgen Oltululara hitap etti


 'Çantacı Necmi Abi' olarak bilinen Necmi İlgen, Oltu’da konferans verdi. Necmi İlgen, Oltu Belediyesi konferans salonunda verilen 'Gençlik, İnsan ve Kainat' konulu konferansta Oltululara hitap etti. Erzurum Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) ve Oltu Belediyesi tarafından organize edilen konferansa Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek, Oltu Müftüsü Vahittin Kaim, vakıf yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Oltu Müftülüğü Güllük Camii İmam Hatibi Necati Kaya’nın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kürsüye davet edilen Necmi İlgen, insanın mahiyetini ve kainatta ona verilen ilahi lütufları sıralayarak söze başladı. Allah’ın bütün insanları en güzel şekilde yarattığını ve kainatta her şeyi onun hizmetine sunduğunu, kendine özgü esprilerle dile getiren Necmi İlgen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Üstad Bediüzzaman’ın ifadesiyle, değerli bir varlık bozulduğu zaman hiçbir şeye yaramaz, artık ondan istifade edilemez. İnsan çok değerli bir varlıktır. O değeri ona Allah vermiştir. İnsanların, kardeşlerimizin imani, ahlaki ve edebi açıdan bozulmaması için çalışmalı, onlara el uzatmalıyız. Genç kardeşlerimiz; helal olmayan eğlence yerlerinde, caddelerde, sokaklarda, diskoteklerde nefisleri uğruna kurban ediliyor. Kendi öz değerlerini unutup Avrupa giyim modalarını taklit ediyorlar. Onların yaşam tarzlarının peşinde koşuyorlar. Bizim neslimiz ecdadını takip etmelidir. Kardeşlik değerlerimizi unutup birbirimizle uğraşırsak, üzerimizden belalar eksik olmaz, ilahi rahmete mazhar olamayız." diyen Çantacı Necmi Abi, anlatımlarını güncel örneklerle süsledikten sonra, kainattaki işleyişin, gece ve gündüzün, bitkilerin ve hayvanatın hikmetle yaratıldığını, her şeyde nizam ve intizam bulunduğunu, bu işleyişi iman penceresinden seyredenlerin hayattan her an mutluluk duyabileceklerini ifade etti.

Erzurum Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) ve Oltu Belediyesi tarafından organize edilen, 'Gençlik, İnsan ve Kainat' konulu konferansın sonunda davetliler, Oltu Müftüsü Vahittin Kaim tarafından yapılan duaya hep birlikte el açarak amin dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER