ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 15:09

Necip Fazıl Kısakürek'in kitaplarını okuyacak


Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 30. yıldönümünde Konya’da 20-26 Mayıs tarihleri arasında bir hafta sürecek Necip Fazıl’ı Anma Etkinlikleri düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu’na Türkiye’nin yanı sıra bir çok ülkeden bilim adamı, akademisyen ve uzmanlar Necip Fazıl’ı anlatacak. Mevlana Meydanı’nda 5 bin kişi aynı anda Necip Fazıl’ın kitaplarını okuyacak.

Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alim Gür, Necip Fazıl Kısakürek’in 30. vefat yıldönümü kapsamında Konya’da bir hafta süren etkinlikler gerçekleştirileceğini söyledi. Bu kapsamda 20-22 Mayıs tarihlerinde Selçuk Üniversitesi öncülüğünde Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu organize edildiğini anlatan Prof. Dr. Gür, 3 gün sürecek sempozyuma dünyanın çeşitli ülkelerinden uzmanlar katılacağını ve Necip Fazıl ile ilgili sunum yapacaklarını aktardı.

DÜNYANIN ÇEŞİTLİ ÜLKELERİNDEN ARAŞTIRMACILAR SUNUMA KATILACAK
Prof. Dr Alim Gür, sempozyuma katılmak için Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Almanya, Kazakistan ve Mısır gibi ülkelerden Necip Fazıl ile ilgili araştırma yapanların bildiriler gönderdiğini dile getirerek şunları söyledi: “Dedeman Otel’de 3 gün sürecek sempozyumda Necip Fazıl’ın düşünce dünyası, ailesi ve çevresi, Büyük Doğu Hareketi, sanat, edebiyat ve estetik anlayışı, politikası ve şairliği, tiyatroları ve senaryoları, roman ve hikaye yazarlığı, hatıra eserleri, tarih, toplum, kültür ve medeniyet tasavvuru, din ve tasavvuf anlayışı, dili ve üslubu, başka dillerde Necip Fazıl eserleri gibi konu başlıkları belirledik. Bu konularda sunum yapmak isteyen araştırmacıların bildirilerini almaya devam ediyoruz” dedi.

KISAKÜREK’İ TANIYAN 30 KİŞİ KONUŞMA YAPACAK
Necip Fazıl’ın vefatının 30. yıldönümü etkinlikleri kapsamında orta, lise ve üniversite öğrencileri arasında çeşitli ödüllü yarışmalar da düzenlendiği bilgisini veren Prof. Dr. Gür şunları söyledi: “Mektup, deneme, kitap ve şiir okuma gibi yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verilecek. Ayrıca Necip Fazıl’ın 30 kitabı seçildi ve bu kitaplar üzerine 30 konuşmacı söyleşi yapacak. ‘30 kişiden 30 hatıra’ çalışması çerçevesinde ise Necip Fazıl’ı tanıyan ve bilen 30 kişi konuşma yapacak. Hatıraları kayıt altına alınacak ve daha sonra bu hatıralar kitaplaştırılacak.”

5 BİN KİŞİ AYNI ANDA NECİP FAZIL’I OKUYACAK
Prof. Dr. Gür, etkinliklerin Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile bir çok sosyal etkinliğin de gerçekleştirileceğini söyledi. Bu kapsamda Kısakürek’in daha önce yayınlanmamış fotoğraflarının yer alacağı ‘Necip Fazıl ile Bir Asır’ isimli sergi düzenleneceğini, Necip Fazıl’ın sinemaya aktarılan eserlerinin alışveriş merkezlerinde hafta boyunca gösterime gireceğini söyledi. Gür daha sonra şu bilgileri verdi: “Anma etkinliklerinde Necip Fazıl Tiyatro günleri yapılacak ve çeşitli belediyeler ve devlet tiyatroları Necip Fazıl’ın oyunları sergileyecek. Konya merkez ilçelerinin yanı sıra Akşehir, Ereğli, Beyşehir, Seydişehir gibi uygun salonları olan ilçelerde de bu oyunlar gösterime girecek. Ayrıca şiir dinletileri ve konserler yapılacak. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Necip Fazıl’ın bestelenmiş eserlerini dinletecek. Mevlana Meydanı’nda Necip Fazıl’ın kitaplarının okunacağı ve 5 bin kişinin katılımının amaçlandığı bir okuma programı yapılacak. Ayrıca Necip Fazıl’ın hayatını anlatan belgesel film yarışması yapılıyor”

Prof. Dr. Gür, sempozyum bilim kuruluyla iletişime geçmek isteyen araştırmacıların sempozyum@nfk.org.tr adresi, etkinlikler hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ise nfk.org.tr adlı internet sitelerini ziyaret edebileceğini ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER