ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 15:01

Nazilli Pamuk Araştırma, Afrikalı uzmanları eğitecek


Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Benin Cumhuriyeti ve Togo Cumhuriyeti’nden 14 pamuk uzmanına Nazilli’de eğitim veriyor. Pamukla ilgili alanlarda eğitilecek uzmanlar, Türkiye’deki pamukçuluğun geldiği son noktayı öğrenerek ülkelerinde uygulayacaklar. Dünya ülkelerine ihraç ettiği tek ürün pamuk olan Benin Cumhuriyeti’nden gelen uzmanlara, pamuk tarımı konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verilecek.

Türkiye İşbirliği ve Kalınma Ajansı (TİKA) ile Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği eğitim programı başladı. Benin Cumhuriyeti ile Togo Cumhuriyeti'nden gelen teknik elemanlara yönelik pamuk üretimi ve teknolojisinin geliştirilmesi konusundaki eğitim verilecek programda, Benin Cumhuriyeti'nden 9, Togo Cumhuriyeti'nden 5 pamuk uzmanı katılıyor. 10 gün sürecek olan eğitim Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu'nda verilecek.

Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürü Saadettin Öztürk, eğitim öncesi Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nden iki görevlinin Benin’e giderek araştırma yaparak gerekli bilgileri topladıklarını belirtti. Öztürk, “Eğitime gelen uzmanlar pamukla ilgili tüm konularda eğitilecekler. Pamuğun ıslahı, yetiştirilmesi ve pamukta bio teknoloji pamuk hastalıkları ve zararlıları, lif ve tohum kalite eğitimi, tarım ekonomisi konularında eğitim verilecek. Bu ülkelerin tarımı bizim ülkemize göre geride. Bu ülkelerde pamuk ekimi olduğu için pamukçuluğun gelişmesi için bu çalışmalar yapılıyor.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER