ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 19:17

Nazi kurbanları Federal Almanya Meclisinde anıldı


İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampında tutulan insanların kurtarılmasının 69. yıl dönümünde Nazi kurbanları Federal Alman Meclisi'nde (Bundestag) düzenlenen resmi törenle anıldı.
1996'dan bu yana her yıl düzenli olarak Federal Alman Meclisi'nde yapılan Nazi kurbanları anma töreninde bu kez konuşmacı olarak Rus yazar Daniil Granin katıldı. Törene Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel de yer aldı.
95 yaşındaki Rus yazar Daniil Granin Ruşça konuşmasında, günümüzde St. Petersburg olarak adlandırılan Leningrad'a yapılan kuşatmayı anlattı. Granin'in konuşması esnasında zaman zaman duygulandığı görüldü.
Federal Meclis'teki törenin açılış konuşmasını yapan Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert de "Almanya'da hoşgörüsüzlük hoşgörüyle karşılanamaz" diyerek aşırı sağ ve bu düşüncedeki insanlara fırsat verilmemesini istedi. Lammert hiç kimsenin din, dil, ırk ve cinsel tercihinden dolayı da ayrımcılığa tabi tutulmamasını istedi. Lammert NSU cinayetlerine atıfta bulunarak ölen Türk ve Yunanlı vatandaşları da andı.
Auschwitz toplama kampında tutulanlar, 27 Ocak 1945'te Kızıl Ordu askerleri tarafından kurtarılmıştı. Auschwitz, yaklaşık 6 milyon insanın toplama kamplarında öldürüldüğü Yahudi soykırımı için bir simge niteliği taşıyor.
1941 Eylül ayından 1944 Ocak ayına kadar süren Leningrad kuşatması sırasında 1 milyondan fazla sivil hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER