ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:16

"Naylon poşet kullanımı 10 kuruşa çözülür"


Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, çevre kirliliğine neden olan naylon poşet kullanımının, 10-20 kuruşa azaltılabileceğini söyledi. Temel, “Türkiye’de naylon poşeti 10-20 kuruş yaparsak, naylon poşet problemini çözeriz.” dedi.

Hamdi Temel, Türkiye’de naylon poşetlerin oldukça fazla kullanıldığını söyledi. Alışverişlerde bir poşet yerine birden fazla poşet alındığını ifade eden Temel, “Oysa naylon poşetlerin hammaddesi petrol. Bunlardan plastikler elde ediliyor. Bu petrol türevlerini bedava almıyoruz. Dünyanın en çok vergisini veren ülkelerden biriyiz. Buna rağmen, dünyada en fazla naylon poşet kullanan ülkelerden biri de biziz.” şeklinde konuştu.

Yabancı filmlerde oyuncuların fast food’lara gittiğinde, kasiyerin hamburgeri kese kağıdına koyduğunu dile getiren Temel, “Akşam gidip televizyona bakıp bizde ne yapıyor, hepsi naylon poşetlere koyuyor. Halka mal olmuş kişilerin kesinlikle çevre kirliliğine önem vermesini istiyoruz.” dedi. Çevreye atılan poşetlerin çözülmesiyle kimyasalların bitki ve hayvanlara geçtiğini belirten Temel, bunları tüketen insanların dolaylı yollarla kimyasallardan etkilendiğini dile getirdi. Temel, şöyle konuştu:

“Naylon poşetler kimyasal şeyler. Biz bunları kullanıyoruz. Kullandıktan sonra da atıyoruz. Atıyoruz da sonrası bizim için çok önemli. Bunlar çözülmeye uğruyor. Toprağa geçiyor. Topraktan bitkiler, hayvanlar ve en son bize kadar geliyor. Sel felaketlerine neden oluyorlar. Kanalizasyonları tıkıyorlar. Bilmeden attığımız poşeti belki bir hayvan yiyor. Hayvan katili olabiliyoruz. Bunlar çok önemli şeyler. Dünyamız bir tane. Gidecek başka bir yerimiz yok. Bunun için herkesin bu konuda taşın altına elini atmasını istiyoruz.”

Naylon poşet kullanımının, 10-20 kuruşa çözülebileceğini ifade eden Temel, “Caydırmak için 10-20 kuruş yaparsak, naylon poşet problemini çözeriz Türkiye’de. Dünya, bu şekilde çözmüş. Yeniden bir şeyler yapıp keşfetmenin anlamı yok. Dünya bunu çözmüşse biz de bu konuyu rahatlıkla 10-20 kuruş yaparak kirliliği çözebiliriz.“ şeklinde konuştu. Temel, naylon poşet kullanımını azaltmak için gül ve file şeklinde bez torbalar tasarladıklarını dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER