ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:20

NATO'da kurum kuruluşlarla işbirliği İzmir'de tartışıldı


AHMET BAYRAM - NATO Müttefik Kara Komutanlığı'nda kriz yönetimi ve barışın korunması için yeni açılımlar ve işbirliği masaya yatırıldı.
Şirinyer'deki komutanlıkta yapılan "NATO Sivil - Asker İşbirliği" toplantısına, NATO ve NATO kuvvet yapısı içerisinde yer alan ülkelerden, içinde kara unsuru bulunduran komutanlıklar katıldı.
Toplantıda, Napoli NATO Müşterek Komutanlığı, 9 NATO Kara Kolordusu'nun 8'i ve 4 NATO "Mükemmeliyet Merkezi" temsil edildi.
NATO Müttefik Kara Komutanlığı Danışmanı Heidi L. Meyer'in sunumuyla 10 ana başlıkta gerçekleşen ve çoğunluğunu Afganistan'daki işbirliği örneklerinin oluşturduğu toplantıda, bu işbirliğinin ve insani yardım kuruluşları ile ortak çalışmanın, askeri anlamda verimliliği arttırdığı ve söz konusu ülkelerdeki mülki yönetimlerle daha güçlü ilişkilerin kurulduğu anlatıldı.
NATO Müttefik Kara Komutanlığı Sivil Asker (Kurum/Kuruluşlarla) İşbirliği Başkanı Albay Hans Reimer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afganistan'da yapılan mücadelede sivil kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmanın olumlu sonuçlarını aldıklarını ve Türkiye'de bu işbirliği kapsamında Valilik, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Barış için Ortaklık Eğitim Merkezi ve İnsani Yardım Tugayı gibi birçok kurum ve kuruluşla bağlantı kurduklarını aktardı.
Reimer, "NATO'ya bakış açısını değiştirmek için buradayız. Türkiye, NATO'nun en büyük ve en güçlü müttefiklerinden biri. Türkiye'de Türk Kızılayı gibi kurumlarla işbirliği içerisindeyiz" dedi.
Albay Reimer NATO'nun görev aldığı bölgelerde tüm kurum ve kuruluşlarla müşterek çalışmalar yapmasının olumlu sonuçlar verdiğini ve NATO'nun etkinliğine katkıda bulunduğunu belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER