ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:02

NATO komutanından patriot açıklaması


NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges, NATO'nun karar organı olan Kuzey Atlantik Konseyi'nin (NAC), Türkiye'nin patriot talebini onaylamasına ilişkin, ''Bu karar, Suriye'ye, Türkiye'nin egemenliğini tehdit etmesine müsaade etmeyeceğimizin açıkça beyan edilmesidir'' dedi.
    
NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Hodges, İzmir'deki NATO Müttefik Kara Komutanlığı'nda AA muhabirine, NATO'nun Türkiye'ye patriot füze sistemi konuşlandırılmasını kararını değerlendirdi, sürecin işleyişi hakkında bilgi verdi.
    
Patriot sisteminin, Türk halkına ve sınırlarına kesin bir koruma sağlayacağını belirten Honges, kararın aynı zamanda ittifaka üye 28 ülkenin, karşılaştıkları tehditler konusunda korunması konusundaki sözlerine bağlılığını ortaya koyduğunu söyledi.
    
Hodges, Türkiye'nin NATO'nun bir parçası olduğunu ve NATO'nun aldığı bu kararla potansiyel bir tehdit altındaki üyesini koruma kararlılığını ortaya koyduğuna işaret ederek, ''Burada net bir mesaj verilmektedir. Bu karar, Suriye'ye, Türkiye'nin egemenliğini tehdit etmesine müsaade etmeyeceğimizin açıkça beyan edilmesidir'' dedi.
    
NAC'da konuya ilişkin gerekli siyasi kararın alındığını ve hazırlıkların hızla sürdüğünü belirten Hodges, bu aşamada askeri yetkililerin, patriotların konuşlandırılacağı en uygun yerler üzerinde çalıştıklarını ve bu konuda ev sahibi ülke Türkiye'nin doğal söz sahibi olduğunu belirtti.
    
Sistem kısa sürede Türkiye'de olacak
    
Hodges, patriot füze sisteminin Türkiye'de ne kadar sürede konuşlandırılacağına ilişkin soru üzerine ise şunları kaydetti:
    
''Almanya, Hollanda ve ABD, patriotlara sahip ülkeler. Sistem, bu ülkelerden biri ya da birkaçından temin edilecek ancak bu şu an için belli değil. Bunlar büyük sistemler, gemilerle Türkiye'ye gelecek, birkaç hafta içinde gemilere yüklenmiş olacaktır. Net bir zaman veremesem de patriotların konuşlandırılması, birçok kişinin tahmin ettiğinden daha kısa sürede tamamlanacak. Çünkü talebin kabul edilmesi olasılığıyla önceden yapılmış olan hazırlıklar var, sistem, tahmin edilenden erken Türkiye'de olacaktır.''
    
Patriot sisteminin işletilmesi konusunda, ulaşım, güvenlik, yakıt ikmali gibi lojistik konuların da söz konusu olduğunu anlatan Hodges, bunların nasıl yapılacağının kısa süre içinde belirleneceğini, patriotların komuta ve kontrolü gibi konuların karara bağlanacağını söyledi.
    
''Sistemle Türkiye daha daha güçlü korumaya sahip olacak''
    
Korgeneral Hodges, ''Türkiye'ye patriot konuşlandırılmasının bölgeyi nasıl etkileyeceğine'' ilişkin bir soru üzerine, ''Patriotlarla Türkiye'nin daha güçlü bir korumaya sahip olacağı kesin. Genel stratejik dengeler açısından çok büyük bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Sadece olumlu anlamda, bölgeye şöyle bir katkısı olacaktır, o da NATO'nun bir üyesinin korunması konusunda verdiği sözlere bağlılığının ve kararlılığının açıkça belli edilmesidir'' ifadelerini kullandı.


SURİYE'DE KİMYASAL SİLAH OLDUĞUNU BİLİYORUZ

NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges, Suriye'nin kimyasal silahlara sahip olduğunun en ufak şüpheye yer olmaksızın bilindiğini belirterek,''Bir nedenden ötürü kimyasal başlık içeren bir füze kullanmaya karar verilirse, patriotlar bunu etkisiz hale getirme becerisine sahiptir'' dedi.
     
Korgeneral Hodges,  Suriye'nin kimyasal silaha sahip olduğunun tartışmasız bir gerçek olduğunu ancak bu konuda uluslararası toplumun çok hassas olduğunu söyledi.
     
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, son dönemde bu silahların kullanılma olasılığına ilişkin açıklamalar yaptığını hatırlatan Hodges, başta Washington yönetimi olmak üzere, uluslararası toplumun, bu silahların en iyi şekilde korunması, yanlış kişilerin ellerine geçmemesi, NATO ittifak üyeleri, ortaklar, dost ülkelere ve Suriye halkına karşı kullanılmaması konusunda çok hassas olduğunu vurguladı.
     
Hodges, ''Suriye'nin kimyasal silahlara sahip olduğuna dair en ufak bir şüphe yok. Uluslararası toplum, her kime karşı olursa olsun, kimyasal silah kullanan bir rejime, hiçbir şekilde tolerans gösterilmeyeceğinin altını çizdi'' diye konuştu.
    
''Patriotlar bunu etkisiz hale getirme becerisine sahip''
    
Bu noktada Türkiye'ye konuşlandırılacak patriotların, kimyasal başlık içerenler de dahil olmak üzere füzeleri etkisiz hale getirmede, ne kadar etkili olduğunun birçok kez kanıtladığını dile getiren Hodges, şöyle devam etti:
    
''Bir nedenden ötürü kimyasal başlık içeren bir füze kullanmaya karar verilirse, patriotlar bunu etkisiz hale getirme becerisine sahiptir. Patriot, böyle bir füzeyi vurduğunda kimyasal başlık neredeyse tamamen etkisiz hale getirilir ve sadece küçük bir tehdit oluşturur. Ancak sistem olmaz ve böyle bir füze Türkiye sınırları içine düşerse, sonuçları korkunç, kayıplar kaçınılmaz olurdu. Sonuçta kimyasal başlıklı füzeyi havada bertaraf etmek çok daha az tehlikelidir. Ancak altını çizmek isterim ki, uluslararası kamuoyu Suriye'ye bu tür silahların kullanılmasına müsaade etmeyeceğini çok açık biçimde belirtti.''
    
 Sistem tümüyle savunma amaçlı
   
Korgeneral Hodges, ''Türkiye'ye patriot konuşlandırılmasının ardında, NATO'nun, Rusya, İran, Suriye gibi ülkelere nükleer ya da konvansiyonel ilk müdahale kapasitesini güçlendirme amacının yattığı'' yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:
    
''Bunlara söylenecek olan patriot sistemi ile nükleer silahlar arasında hiçbir şekilde bağlantının olmadığıdır. Patriotlar, hava araçları ve balistik füzelere karşı kullanılan, başarısını kanıtlamış bir sistemdir. Belli bir menzili olan bir sistemdir ve nükleer silahlarla ilişkilendirilmesi doğru değildir. NATO Genel Sekreteri de Türkiye hükümeti de bu sistemin savunma amaçlı olduğunun altını çizdiler. Konuşlandırılacakları yer henüz kararlaştırılmadı, ancak elbette Türk halkına Suriye'den gelebilecek hava saldırısı ya da kısa menzilli füzeler gibi potansiyel tehditlere karşı en fazla koruma sağlayacak noktalara konuşlandırılacaklar.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER