ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 18:06

NATO Askeri Komite toplantısı


NATO'nun en yüksek askeri karar organı olan Askeri Komite'nin, genelkurmay başkanları düzeyinde yapılan 170. oturumu sona erdi.

Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in temsil ettiği iki günlük toplantılarda, 2014'ten sonra Afganistan'da devreye girecek Kararlı Destek'in de dahil olduğu NATO operasyonları, NATO'nun dönüşüm süreci ve başta Akdeniz Diyaloğu olmak üzere ortaklıklar konularına odaklanıldı.

Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Askeri Komite Başkanı General Knud Bartels, Eylül 2014'te Galler'de düzenlenecek olan NATO Zirvesi'nin operasyonlar, askeri yetenekler ve ortaklıklar açısından önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi.

Akdeniz Diyaloğu'nun yeninden canlandırılmasına karar verdiklerini belirten Bartels, forumda yer alan ülkelerle askerden askere diyaloğun güçlendirilmesini istediklerini söyledi. 1994'te oluşturulması kararı alınan ve işbirliği forumu niteliğinde olan Akdeniz Diyaloğu'nda, Mısır, İsrail, Ürdün, Moritanya, Fas, Tunus ve Cezayir yer alıyor.

2014 sonundan itibaren NATO misyonunun format değiştireceği Afganistan misyonunu da ele alan NATO genelkurmay başkanlarının önemli gündem maddelerinden birini de Rusya ile ilişkiler oluşturdu. Askeri Komite üyeleri, Rusya Genelkurmay Başkanı General Valeri Gerasimov ile bir araya geldi.

Bartels, bazı konularda NATO ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkların sürmesine rağmen askeri alandaki diyaloğun güçlendirileceğine inandığını söyledi. Bartels'in bu yıl içinde Rusya'da resmi temaslarda bulunması öngörülüyor.

-Rusya ile Olimpiyat teması-

Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) General Philip Breedlove da Kış Olimpiyat Oyunları için hazırlık yapan Rusya'nın bazı ülkelerle güvenlik konusunda görüşmeler yaptığını kaydederek, NATO'nun da bu konuda işbirliğinden yana tavır takınacağına vurgu yaptı. Breedlove, bu alanda Rusya ile NATO arasında ne tür bir işbirliği yapılabileceği konusunda ise detay vermekten kaçındı.

NATO kaynakları, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile Gerasimov'un, Askeri Komite toplantısı sırasında yaptıkları ikili görüşmede bu konunun da ele alındığını belirtiyor.

Askeri Komite toplantısı sırasında Suriye'de yaşanan gelişmeler de gündeme geldi. Bartels, bölge ülkelerinin konuya ilişkin perspektiflerini ortaya koyduklarını ifade etti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER