ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 15:55

Narenciyede bir ilk

Narenciyede bir ilk


Türkiye, patentli bir narenciye çeşidini, ilk defa tüm dünya ile aynı anda üretmeye başlayacak. Çekirdeksiz ve kolay sağulabilen bir ürün olarak öne çıkan; ‘mandared, mandalet ve lemox’ cinsi ürünler, 5 bin dönümlük bir alanda toprakla buluşacak ve satışı da 2013 yılı Ocak ayında yapılacak.
Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yücel Ener, Türkiye’nin ilk defa tüm dünya ile aynı anda patentli bir narenciye çeşidini üretmeye başlayacağını, bunun da Türk tarımı açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi.
‘Narenciye Milli Çeşitliliği Listesi’nde yapılan son güncellemelerin ardından mandered, mandalate, lemox cinsi ürünlerin de listeye dahil edildiğini kaydeden Ener, söz konusu narenciye çeşitlerinin de çekirdeksiz olmasının yanında listeye giren ilk ‘patentli narenciye çeşidi’ olarak da öne çıktığını anlattı.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK BU ÜRÜNLERİN
Ener, “Patentli narenciye çeşitleri sözleşme karşılığında satıldığı gibi belirli bir alanda ekimine izin veriliyor. Bu sözleşme ile birlikte arazisine ürün dikecek olan çitçiye, aldığı malın arz-talep dengesinin bozulmayacağının garantisi veriyor. Bunun yanında tanjerin cinsinin hasadının nisan ayının ortasında yapılması, mandered cinsinde de içinin kırmızı ve çekirdeksiz olması önemli. Dünyada bir başka eşi benzeri yok bu ürünlerin. Bu ürünlerin Türkiye’ye kazandırılması oldukça önemli.” dedi.

NARENCİ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE BİR İLK
Tüm bu narenciye çeşitlerinin dünyada henüz çok yeni olduğunun altını çizen Mehmet Yücel Ener, Türkiye’nin dünya ile birlikte bu ürünleri aynı anda yetiştireceğini, bunun da narenciye üretimi açısından bir ilk olduğunu vurguladı. Ener, “Normalde dışarıda tutmuş bir çeşit, çok sonra Türkiye’de üretimine başlanırdı yani Türk çiftçisinin çok sonradan haberi olurdu. Ancak bu çeşitler, dünyada aynı anda İspanya, Amerika ve İtalya üretimine başlanırken, Türkiye de bu ülkelerle hemen hemen aynı anda bu ürünleri getirdi.” ifadesine kullandı.

5 BİN DÖNÜMLÜK ALANDA EKİLECEK
Söz konusu İtalyan menşeli narenciye çeşitlerinin satışına 2013 yılında sözleşmeli olarak başlanacağını kaydeden Ener, toplam ekim alanının da 5 bin dönüm ile sınırlı tutulacağını, her yerde satılamayacağı gibi önceliğin Akdeniz Bölgesi olduğu bilgisini de verdi. Ener, eğer bir talep olursa ekim alanlarının da genişletilebileceğini belirterek, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “Bir yeniliği başından yakalamak önemli bir gelişme. Patenli ürün çeşitliliği konusunda çok geride kalan Türkiye’nin, bu kadar hızlı bir gelişim göstermesi önemli.”
Öte yandan, 2013 yılı Ocak ayında mandered, mandalate, lemox cinsi patentli narenciye çeşitleri ile ilgili olarak Adana Çiftçiler Birliği’nde bir tanıtım toplantısı gerçekleştirileceği ve bu toplantıya da patent sahiplerinin de katılım göstereceği dile getirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER