ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2016 Pazar 00:19

Nabi Avcı: Dünyaya kararlılığımızı gösteriyoruz

Nabi Avcı: Dünyaya kararlılığımızı gösteriyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, sadece Şeb-i Arus için değil, aynı zamanda bütün dünyaya mesaj vermek için toplanıldığını belirterek, "Doğru işler yapma konusundaki kararlılığımızı gösteriyoruz."dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Mevlana'nın 743. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Spor Salonu ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Şeb-i Arus törenindeki konuşmasına, Kayseri'deki terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlere rahmet diliyerek başladı.

Terör saldırılarına verilebilecek en güzel cevabın birlik ve beraberlik içinde iyi, güzel ve doğru işler yapmaya devam etmek olduğunun altını çizen Avcı,"Bu gece sadece Şeb-i Arus için değil, aynı zamanda bütün dünyaya mesaj vermek için toplanmış bulunuyoruz. Bütün dünyaya birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, iyi, güzel ve doğru işler yapma konusundaki kararlılığımızı gösteriyoruz. Mevlana'nın öğretisinin özü, özeti ve ruhu da budur. Bu vatana sahip çıkma kararlılığımızı göstermek için birlikteyiz." diye konuştu.

"Çok büyük acılar yaşadık"

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ise her Şeb-i Arus'un o günün anlamıyla ilgili manevi mesajlar verdiğini dile getirdi.

Bu yıl Şeb-i Arus'un hüzün ikliminde idrak edildiğini işaret eden Davutoğlu, "Geçen Şeb-i Arus'tan bu yana çok büyük acılar yaşadık. 15 Temmuz'da bir ülkenin görebileceği en büyük ihaneti zulmü ve barbarlığı gördük. Son bir hafta içerisinde yaşadıklarımız bize Şeb-i Arus'un anlamını hatırlatan gelişmelerdi. Bugün Kayseri'de canlarımızı vuslatla buluşturan bir terör saldırısı yaşadık. Yine Halep'te bir şehrin barbarlar tarafından nasıl yerle bir edildiğine şahit olduk." ifadelerini kullandı.

"On binlerce misafirimiz sevginin ve aşkın etrafında çember oluşturdu"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de gündem yoğunluğu nedeniyle bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şeb-i Arus'a katılamadığını, bunun da hüznünü yaşadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şeb-i Arus törenlerinin dünya markası haline gelmesinde büyük katkı sağladığını belirten Akyürek, "Vuslat yıl dönümü programlarımız bugün buruk şekilde geçiyor. Hüzünlü şekilde idrak ediyor olsak da programlar, 7 Aralık'ta başladı. On binlerce misafirimiz sevginin ve aşkın etrafında çember oluşturdu, güzel buluşmalara vesile oldu. Konya'da 150'ye yakın programla 743. Vuslat Yıl Dönümü idrak edilmiş oldu." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER