ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 13:00

Myrleia Antik Kent için davullu zurnalı yürüyüş

Myrleia Antik Kent için davullu zurnalı yürüyüş


Bursa’nın Mudanya ilçesi Demirhane mevkiinde, Myrleia Antik Kenti üzerinde yapıldığı öne sürülen alışveriş merkezi inşaatına yönelik sivil tepki sürüyor. Mudanya Halk Meclisi Derneği önderliğinde, bir grup sivil üyenin oluşturduğu Myrleia Antik Kent Platformu, ilçedeki çadır nöbeti sonrasında eylemlerine halaylar eşliğinde imza toplayarak sürdürdü.

Mudanya Mütareke Meydanı’nda toplanan platform üyeleri, davul ve zurna eşliğinde çektikleri halaylar ardından, söz konusu bölgedeki yapılaşmaya gösterilen tepkiye vatandaşlar da imzalarıyla destek istedi. Mudanya’nın değerlerinin talan edilmesine sessiz kalındığını öne süren platform temsilcileri, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun inşaata devam kararı öncesi ve sonrasında yaşanan süreci anlatan 500’e yakın mektubu Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e göndermek üzere imzaladı.

Daha sonra Halk Meclisi Derneği’nden iki üyenin seslendirdiği türküler ardından meydanda toplanan platform temsilcileri, açtıkları 'Tarih katliamına son' pankartıyla Mütareke Meydanı’ndan İskele Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı.

Bölgede yeterli çalışmalar yapılmadan inşaata hızlı bir şekilde başlanmasına karar verme nedenini soran platform temsilcileri, “Müzeler Genel Müdürlüğü’nün verdiği durdurma kararına karşı 3 kez devam kararı veren Bursa Koruma Bölge Kurulu, bu inşaatta neden bu kadar çok ısrar etmektedir? Antik kentle ilgili olarak 2012 yılında yapılan Yüzey Araştırması Bilimsel Raporu neden dikkate alınmamış ve değerlendirilmemiştir. Bölgenin müze haline getirilmek yerine ticari alana dönüştürülmesi ve inşaat izinlerinin verilme gerekçesi nedir” şeklinde sorular yöneltti. Platform üyeleri, sorularına yetkililerden cevap beklediklerini belirterek, inşaatın durdurulmasını yineledi. Platform temsilcilerinin gece yürüyüşü alkışlarla sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER