ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:29

Myndos antik kenti kazı başkanı, Muğla Valisi Güvençer'i ziyaret etti

Myndos antik kenti kazı başkanı, Muğla Valisi Güvençeri ziyaret etti


 Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Myndos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ile Myndos Kentini Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Derneği Başkanı Salih Güney, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer'i makamında ziyaret etti. Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Güvençer, Şahin ve Güney'e tarihi ve kültürel değerlerin ortaya çıkarılması konusunda gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Şahin ise Myndos'taki çalışmalara 2004 yılında yüzey araştırmasıyla başladıklarını söyledi. Kazıların 2005’te Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Başkanlığı'nda ve kendi danışmanlığında başladığını belirterek, "2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla Myndos'un kazı başkanı olarak görevlendirildim. O tarihten bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uludağ Üniversitesi adına kazıları sürdürüyorum. Dokuz yıldır aralıksız kazıya devam ediyoruz. Ödenek bulunması halinde yapılan düzenlemelerle Myndos antik kenti içerisinde yer alan Tavşan Adası'nın bir bölümü ziyarete açılabilir. Adanın tamamının ise 2017 yılında turizme açılması hedefleniyor." dedi.

Dernek Başkanı Güney de Bodrum ilçesi Gümüşlük beldesinde yaşamaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Kültürel, tarihi değerleri ortaya çıkarmak ve doğal hayatı korumak için elimden geldiği kadarıyla çaba sarf edeceğim. Bu doğrultuda ilk etapta dört beş yıl önce tarihi kazılar nedeniyle Tavşan Adası'nı terk etmek zorunda kalan tavşanları yeniden, adını verdikleri adayla buluşturduk." diye konuştu. Anadolu'da yer alan yüzlerce tarihî kentten birinin de geçmişi 4 bin yıl geriye uzanan Bodrum Yarımadası'nın en gözde beldelerinden biri olan Gümüşlük'teki Myndos olduğunu kaydeden Güney, "Dernek olarak bizler de bu harika antik kentimizi korumak, yaşatmak ve tanıtmak amacıyla yola çıktık. Myndos kazılarını desteklemek ve konu hakkında halkımızın ilgisini çekmek üzere 7 Eylül 2013 Cumartesi günü Bodrum Antik Tiyatro’da Akrep Nalan, Atilla Atasoy, Cahit Berkay, Fedon, Nil Burak, Rana Alp Alagöz, Selçuk Alagöz ve Sevda Karaca gibi sanatçılarımızın katılımıyla bir konser düzenliyoruz. Tüm halkımız davetlidir." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER