ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 14:09

Müzikle tedavi hastalara şifa dağıtılıyor

Müzikle tedavi hastalara şifa dağıtılıyor


Özel İzmir Egepol Hastanesi'nde, binlerce yıldır dünyada uygulanan müzikle tedavi yöntemiyle hastalara şifa dağıtılıyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Şerafettin Özdoğan, müzikli yöntemin özellikle yoğun bakım ve komada bulunanlarla psikiyatrik tedavi gören hastaların tedavisinde kullanıldığını söyledi.

Vücudun kendi kendini tedavi edici özelliği olduğunu ve belli makamlardaki Türk musikisinin bu etkiyi arttırdığını belirten Dr. Özdoğan, “Vücudumuz, kendi kendini tedavi ederken bütün duyu organlarını kullanır. İşitme duyusu da bunlardan biridir. Vücut komada olsa bile belli düzeylerdeki sesleri duymaya devam eder. Müzik, belli ses dalgaboylarıyla beyni uyarır ve bu uyarılar beyni aktif tutar. Müzik sesi, beyinde bulunan limbik sistemi, merkezi sinir sistemini ve hormanları da etkiliyor. Müzikle tedavinin bir özelliği de hastanın, dinlediği anda olumlu etkilenmeye başlaması. Böylelikle hastaların bilince kavuşması ve beyin faaliyetlerinin geri dönüşü hızlanıyor.” diye konuştu.

İzmir'de bu yöntemin kullanılmadığını, kendisinin 8-10 yıldır bu yöntemle ilgilenerek hastalara uyguladığını ifade eden Özdoğan, Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) kurucusu etnomüzik terapisti Rahmi Oruç Güvenç'in büyük desteğini gördüğünü söyledi. Türk müziğindeki hicaz ve rast gibi makamlarla semah gibi usûllerin vücuda direnç, rahatlama ve toksin giderme gibi çeşitli fiziki etkileri olduğunu vurgulayan Özdoğan, “Türk Sanat Müziği yalnızca fiziksel değil, psikolojik olarak da tedavi edici etkiye sahip. Müzikle tedavi, hem fiziksel hem de ruhsal olarak iki yönlü çalışıyor. İnsanlara duygu yenileyici etkiyle birlikte olumlu düşünceyi ve alçak gönüllülüğü arttıran hisler kazandırıyor.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER