ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:28

Müzeyi andıran kuaför salonu yoğun ilgi görüyor

Müzeyi andıran kuaför salonu yoğun ilgi görüyor


Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde faaliyetini sürdüren kuaför salonu içerisindeki antika malzemeler müşterilerinin dikkatini çekiyor. Eski radyolar, gramofonlar, kollu telefonlar, tüfekler, hesap makineleri, siyah beyaz fotoğraf makineleri ve daha pek çok eserin bulunduğu kuaför salonu, adeta bir müzeyi andırıyor.

Kuaför salonu işletmecisi Nihat Yılmaz, iş yerine farklı bir imaj kazandırmayı düşünürken, kendi evlerindeki ve tanıdıkları kişilerin evlerindeki eski malzemeleri toplayarak iş yerinde sergilediklerini söyledi. Yılmaz, "İş yerine faklı bir imaj kazandırmayı düşünürken ilk aklıma dedemin radyosu geldi. Daha sonra sağdan soldan tanıdıklardan topladığım eski malzemelerle böyle bir koleksiyon ortaya çıkardım. Burada bir dönemin vazgeçilmez tarım aletlerini ve el aletlerini, müzik aletlerini ve daha birçok malzemeyi görmek mümkün." dedi.

Eski malzemeleri bulmanın ve toplamanın oldukça zor olduğunu anlatan Yılmaz, "Eski malzemeleri bulmak gerçekten çok zor. Ben eş dost akrabadan topladığım malzemelerin karşılığında kimini tıraş ederek, kimine para vererek, kimini de ikna ederek bu eserleri bir araya getirdim. Gerçekten bu malzemeleri toplamak oldukça zormuş. Tıraş olmaya gelen gençler malzemeleri inceliyor ve özelikle tarım aletlerinin nerelerde kullanıldığını soruyor. Biz de onlara anlatıyoruz. 50 yaş üstü vatandaşlarımız ise gördüklerinde gençlik yılları akıllarına geliyor ve duygulanıyorlar. Malzemeleri kullandıkları dönemi sanki dünmüş gibi anlatıyorlar. Bunları anlatanların içerisinden ağlayanlar bile oluyor. Bu eserler bizim kültürümüzü, geleneklerimizi yansıtıyor. Bizler de bu eserlerimizin gelecek nesillere aktarılmasına bu şekilde katkı sağlamış oluyoruz. Aslında elimizde daha pek çok eski malzemeler mevcut fakat iş yerinin biraz küçük olması nedeniyle ancak bu kadarını sergileye biliyoruz." diye konuştu.

Tıraş olmaya gelen vatandaşlarda eskiden kendilerinin malzemelerin pek çoğunu kullandıklarını belirterek, "Teknoloji gelişiyor ülkemizde gelişen teknolojiye ayak uydurarak gelişiyor. Bugün kullanılan malzemelerde belki 20-30 yıl sonra bu eserler gibi buralarda sergilenecek. Bu bakımdan hayat eskiye göre şimdi daha rahat." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER