ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 14:43

Müzakerelere Türkiye sinyali


İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, ''5 artı 1'' grubuyla müzakerelere ev sahipliği yapacak ülkeler arasında Türkiye'nin de önceliklerinden biri olduğunu söyledi.
     İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Salihi, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan ''5 artı 1'' grubuyla nükleer konularda yapılacak müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
     Salihi, müzakerelerin Mısır'da yapılması önerisinin bu ülke tarafından da olumlu karşılandığını, ancak karşı tarafın istememesi üzerine başka yerler konusunda uzlaşı aranacağını bildirdi.
     ''Türkiye de müzakerelerde bizim için en iyi seçeneklerden biri'' ifadesini kullanan Salihi, Kazakistan, Türkmenistan, İsveç ve İsviçre'nin de müzakerelere ev sahipliği yapmaya talip olduklarını hatırlattı.
     Salihi, Türkiye-nin ev sahipliğiyle ilgili olarak bir süre önceki açıklamasında ''İstanbul-da bugüne kadar yapılan tüm müzakerelerden son derece memnunuz'' demişti.
     İran'ın nükleer konulardaki müzakereleri geciktirmeye çalıştığı iddialarını da değerlendiren Salihi, ''Bir neticeye ulaşmak için müzakerelere hazır olduğumuzu sürekli belirttik'' diye konuştu.
     İran Dışişleri Bakanı Salihi, ''Biz, hiçbir zaman müzakereleri terk eden taraf olmadık'' ifadesini kulandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER