ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 11:39

Muzaffer Tekin savunma yapıyor


Ergenekon davasında, Muzaffer Tekin esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapıyor. Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile kendisinin, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması da dahil olmak üzere en ağır suçlamalara muhatap olduklarını belirten Tekin, 2 saatlik savunma süresinin yetersiz olduğunu söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 289'uncu duruşmasında CHP Milletvekili Mustafa Balbay, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 39 tutuklu sanık hazır bulundu.

Ayrıca 26 Nisan 2013 tarihli duruşmada verilen mahkeme kararı ile başka suçlardan tutuklu ancak Ergenekon davasından tutuksuz bulunan sanıklar Muhittin Erdal Şenel, Halil Kemal Gürüz, Mustafa Koç, Selim Akkurt ve Yüksel Dilsiz de duruşmada hazır bulundu. Bu sanıklarla birlikte ayrıca başka bir mahkemede yargılandığı kumar ve çete davasından tutuklu bulunan, Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Sami Hoştan da duruşmada hazır bulundu. Başka suçtan tutuklu bulunan bu 6 sanık da tutuklu sanıklar bölümünde yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekili Mehmet Haberal, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 27 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, mahkeme kararı ile duruşmada hazır edilen başka suçlardan tutuklu 5 sanığa, savunma yapmaya hazır olup olmadıklarını sordu. Ancak bu sanıklar mahkeme kararından bir gün sonra 27 Nisan 2013 Cumartesi akşamı, tutuklu bulundukları cezaevinden alınarak apar topar Silivri'ye getirildiklerini söylediler. Gürüz ve Şenel avukatlarının hazır olmadıklarını belirterek duruşmaya geldiklerinde savunmalarını yapabileceklerini söylediler. Kemal Gürüz, apar topar getirildiği için koyu renk tişört ve siyah spor pantolon ile duruşmaya çıkmak zorunda kaldığını da belirterek bu nedenle mahkeme başkanından özür diledi. Başkan Özese ise bunun sorun olmadığını söyledi.

Sanıklar Koç, Akkurt ve Dilsiz de savunmalarını yapmak için hazır olmadıklarını belirterek en azından bir hafta kendilerine süre verilmesini istediler. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanık Muzaffer Tekin'den savunmasını yapmasını istedi.

Avukatı Selin Deviren Tahtabiçen tarafından duruşma başlamadan önce basın mensuplarına 686 sayfalık yazılı savunması verilen sanık Tekin, savunmasını yapmak üzere sanık kürsüsüne geçti.

Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olayları ile de suçlandıklarını ve bu nedenle tutuklu sanık Veli Küçük ile en ağır ithamlarla karşı karşıya olduklarını belirten Tekin, mahkeme tarafından verilen 2 saatlik savunma süresinin uzatılması için talepte bulundu. Ancak Başkan Özese, mahkeme kararının böyle olduğunu belirterek belirlenen şekilde 2 saat savunma süresinin olduğunu söyledi.

Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olayları ile kendisini irtibatlandıracak bir iradeyi tanımadığını belirten Tekin, bu nedenle de bu konularda savunma yapmayacağını, ancak bu iddiaları savunmasında çürüteceğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER