ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2016 Perşembe 15:16

"Muz" çalan sanığa 3 yıl 4 ay ceza

"Muz" çalan sanığa 3 yıl 4 ay ceza

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, marketten muz çaldığı için ilk derece mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanığın cezasını 3 yıl 4 aya düşürdü.


Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, marketten muz çaldığı için ilk derece mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanığın cezasını 3 yıl 4 aya indirdi.

Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi'nde, "iş yerinden hırsızlık ve mala zarar verme" suçlarından tutuklu bulunan sanık Barış A. (23), Ankara Bölge Adliyesi 14. Ceza Dairesi Başkanlığınca yeniden yargılandı.

Sanık Barış A'nın salona güvenlik görevlilerince getirildiği duruşmada, 14. Ceza Dairesi Başkanı Hakan Günal ve üyeler ile sanık avukatı Aslan Burak Hatipoğlu hazır bulundu.

İstinaf Mahkemesi heyeti, Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesinin sanık Barış A. hakkında verdiği karara yönelik itirazı değerlendirerek, yargılamadaki eksiklikten dolayı davanın "esastan" kabul edildiğini belirtti.

Sanık Barış A. savunmasında, cezaevine girmeden önce demir doğrama işi ile hafta sonları garsonluk yaptığını, olay sırasında uyuşturucu madde kullandığı için "hırsızlık ve mala zarar verme" suçlarını işlediğinden habersiz olduğunu söyledi. Sanık Barış A, "Cezaevinde ıslah oldum, bir daha hırsızlık yapmam mümkün değil, ayrıca bir mesleğim ve sabit işim var." ifadesini kullandı.

Marketten çaldığı malzemenin birkaç kilogram muz ile bir miktar pirinçten ibaret olduğunu belirten sanık Barış A, tahliyesini talep etti.

Müşteki Ahmet Y. ise mahkemeye verdiği ifadede, söz konusu işletmenin müdürü olduğunu, bu olaydan sonra zarara yönelik ödemenin kurum avukatına yapıldığını öğrenmesi dolayısıyla şikayetinden vazgeçtiğini söyledi.

Sanık Avukatı Aslan Burak Hatipoğlu da müvekkilinin samimi şekilde ikrarda bulunduğunu ve ailesinin zararı karşıladığını ifade ederek, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanılarak sanığın tahliyesini talep etti.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından 14. Ceza Dairesi Başkanı Günal, ilk derece mahkemesinin tutuklu sanık Barış A. hakkında "Hırsızlık ve mala zarar verme" suçlarından verdiği 5 yıl hapis cezası hükmünü kaldırarak yeniden hüküm verdi. Heyet kararında, "zararın giderilmesi ve etkin pişmanlık hükümleri" uyarınca sanık hakkındaki cezayı 3 yıl 4 ay hapis cezasına indirerek, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER