ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 14:05

Mut'ta üçüz doğum yapan inek sahibini sevince boğdu


Mersin'in Mut ilçesinde üçüz doğum yapan Holstein cinsi inek sahibini sevince boğdu. 4 binde bir görülen olayda 2'si dişi olmak üzere 3 yavru dünyaya geldi.

Mut’un Ortaköy civarında bir hayvan çiftliğinde gerçekleşen doğum sahibini olduğu kadar görenleri de şaşırttı. Hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan Sahin Sezer, 3 yıldır bu işle uğraşmasına rağmen ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını belirterek, "Doğum dün gece oldu. Yetiştirdiğimiz inek Holstein cinsi bir inek. Normalde bir yavru beklerden 3 yavru verdi. Bu cins bir inek normalde bir yavru verir. Bizde öyle olacak zannettik. Birinci doğum gerçekleştiğinde biz doğum bitti dedik. Daha sonra birde gördük ki, doğum sancısı devam ediyor. Bu durumu fark edince veteriner müdahale etmek zorunda kaldı. Şu an sağlıklı bir doğum gerçekleşti. Bir dana beklerken, 2 dişi, 1 erkek olmak üzere üçüz doğum gerçekleşti.” diye konuştu

İlçe Tarım Müdürü Osman Levent Abaş ise 4 binde bir olma ihtimali olan bir doğumun Mut'ta gerçekleştiğini belirterek, kayıtlarında son 7 yılda böyle bir olayın yer almadığını vurguladı. Abaş, “Veterinerler üçüzleri yerinde ziyaret etti ve hayvanların sağlık durumunun iyi olduklarını tespit etti. Bu durum bizi çok sevindirdi.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER