ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 11:31

Mütekabiliyetle 11 bin yabancıya satış


Mütekabiliyet Yasası'nın çıktığı 9 aydan bu yana 11 bin 8 yabancı, Türkiye'den toplam 10 bin 687 taşınmaz satın aldı.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının üzerinden henüz 9 ay geçmesine rağmen yabancılar Türkiye'den yüksek sayıda gayrimenkul alımı yaptı.
     Yasanın ardından 11 bin 8 yabancıya, 2 bin 513'ü arsa, 8 bin 174'ü konut olmak üzere toplam 10 bin 687 taşınmaz satışı gerçekleştirildi.
    
     -Almanya ilk sırada-
    
     Türkiye'den en çok gayrimenkul alanların başında Alman vatandaşları gelirken, bunu İngiliz ve Avusturya vatandaşları izledi.
     Alman vatandaşları, Türkiye'den 2 bin 557 gayrimenkul satın aldı. Almanya'dan 702 kişiye, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden bin 263 arsa ile bin 294 konut satışı yapıldı.
     İkinci sıradaki İngiliz vatandaşları 235 arsa, bin 67 konut olmak üzere bin 302 taşınmaz alırken, Avusturya vatandaşları da 205 arsa ve 147 konut olmak üzere 352 taşınmaz sahibi oldu.
    
     -ABD'den de Arap ülkelerinden de alıcı geldi-
    
     Mütekabiliyetin ardından Türkiye'ye ilgi gösteren diğer ülkeler arasında ABD, Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu ve KKTC de yer aldı.
     Türkiye'den 81 konut ve 56 arsa satılan Amerikalılar, toplam 66 bin 638 metrekarenin sahibi oldu.
     Arap ülkelerinden ise ilk sırada 196 konut ve 13 araziyle Kuveyt, ikinci sırada 104 konut ve 64 araziyle Suudi Arabistan, üçüncü sırada 58 konut ve 49 araziyle Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı.
    
     -Tanzanya, Tunus, İzlanda son sıralarda-
    
     Mütekabiliyetin kaldırılmasıyla Türkiye'den taşınmaz alımı yapabilen Tanzanya, Tunus, Narfolk Adaları, Bangladeş, İzlanda, Lüksemburg, Macaristan ve Venezuella gibi ülkeler, gayrimenkul satışında son sıralarda kaldı.
     Bu ülkelerin vatandaşları, Türkiye'den sadece bir ya da iki taşınmaz aldı.
    
     -Yabancılar Antalya'yı tercih etti-
    
     Türkiye'den 95 gayrimenkul alan Yunan vatandaşları, sahil şeridindeki illeri tercih etmezken, alımları Ankara, Eskişehir gibi kentlerde gerçekleştirdi.
     Mütekabiliyet öncesinden şimdiye kadar yabancılar en çok Antalya'daki gayrimenkullere ilgi gösterdi.
     Antalya'nın ardından İstanbul ve Muğla gelirken, tercih edilen diğer şehirler ise Aydın, İzmir, Bursa, Ankara, Mersin, Hatay ve Yozgat olarak sıralandı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER