ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:51

Muş’taki tarihi camiler restore edilecek


 Bitlis Vakıflar Bölge Müdür Vekili Sait Sencer, Muş'ta Ulu Cami’deki restorasyon çalışmalarının devam ettiğini Alaattin Bey Camii’nin de bu yıl restore edileceğini belirtti

    Ulu Cami’de devam eden restorasyon çalışması için kente geldiğini ifade eden Sait Sencer, Kale Mahallesi’nde uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi’nden dolayı, camide yapacakları restorasyon çalışmalarında bazı değişiklikler yapmaları gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşüm projesine göre restorasyon çalışmasını yürüteceklerini ifade eden Sencer, “Eğer projeye göre çalışma yapmazsak, ucube bir yapı ortaya çıkmış olacaktır. Onun için kentsel dönüşüm projesini çok önemsiyor. Burada kentsel dönüşüm projesini inceleyeceğiz ve restorasyon çalışmasını ona göre şekillendireceğiz.” dedi.

    Bu yıl Alaattin Bey Camii’nde de restorasyon çalışması yapacaklarını vurgulayan Sencer, bu yıl çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

    Belediye Başkanı Necmettin Dede ise Muş’un tarihi dokusuna her zaman önem verdiklerini belirtti. Özellikle tarihi camilerin yakınına zamanla bazı binaların yapıldığını da belirten Dede, “Bu yapılar, tarihi camilerimizin dokusuna uymuyor. Bu yapılara her zaman kaşı olurum. Tarihi dokularımıza sahip çıkmalıyız. Çocukluğumda Ulu Cami, Hacı Şeref Camii ve Alaattin Bey Camii’ne çok gelirdim. O günlerde olan bazı dokulardan bugün eser yok. Alaattin Bey Camii’nin girişinde kemer vardı, bugün yok. Hacı Şeref Camii’nin bahçesine de müftülük binası yapılmış. Ulu Cami’de ise bir zata ait mezarlık vardı ama bugün neredeyse kaybolmak üzere. Oysa bu camilerimizin tarihi dokularını bozmamamız gerekir. Yapılacak restorasyon çalışmalarında bu konulara dikkat edilmesi ve eski yapının geri kazandırılması gerekir.” diye konuştu.

    Ziyaretten sonra, Başkan Dede, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Sait Sencer ve İl Müftüsü Recep uzun, tarihi camilerde incelemelerde bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER