ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ağustos 2014 Cumartesi 00:38

Muştaki olaylar büyüyor

Muştaki olaylar büyüyor

Varto ilçesinde AK Parti İlçe Başkanlığı ile bazı kurum binalarına iş yerlerine saldıran ve AA ve İHA muhabirlerine ait cihazlara el koyan göstericiler, Varto Haber gazetesi matbasını ateşe verdi.


 
 
Varto ilçe merkezindeki eylemleri takip eden Anadolu Ajansı (AA) ve İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirlerine ait cihazlara el koyan göstericiler, Varto Haber gazetesi matbaasını ateşe verdi.

Alınan bilgiye göre, terör örgütü PKK yandaşları tarafından iki günden bu yana trafiğe kapatılan Varto-Karlıova karayolu, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu bugün ulaşıma açıldı.

Güvenlik güçlerinin yolu kapatan eylemcilere müdahalesi esnasında, aynı saatlerde Varto ilçe merkezinde izinsiz gösteri yapan terör örgütü yandaşları, AK Parti İlçe Başkanlığı ile bazı kurum binalarına, iş yerlerine ve Varto Haber gazetesi matbaasına saldırdı.

Gazete matbaasının kapısını balyozla kırarak içeri giren terör örgütü yandaşları, matbaayı benzin dökerek ateşe verdi.

Matbaadaki cihaz ve malzemelerin kullanılamaz hale geldiği yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

Güvenlik güçlerinin bölgeye girmesini engellemek için yollarda barikat kuran eylemciler, ilçede haber takibi yapan AA ve İHA muhabirlerinin içinde bulunduğu aracı durdurdu.

Araçtan indirdikleri muhabirlerin kamera, fotoğraf makinesi ve cep telefonlarına el koyan yüzleri kapalı eylemciler, muhabirleri bölgeden uzaklaştırdı.

Hafıza kartları teslim edilmedi

Cihazlarını almak için girişimde bulunan muhabirler, saatler sonra cihazlarını teslim alabildi. Ancak gün içinde yaşanan olaylara ait görüntülerin yer aldığı hafıza kartları teslim edilmedi.

İlçede akşam saatlerine kadar devam eden eylemler, Kaymakam Vekili Fatih Demir ile HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ve İlçe Belediye Başkanı Sabite Ekinci'nin girişimleriyle son buldu.

Varto Kaymakam Vekili Demir, açıklamada, ilçede gün boyu devam eden olaylara gerekli müdahalede bulunulduğunu ve olayların herhangi bir yaralanma olmadan sona erdiğini belirtti.

HDP Milletvekili Demir Çelik ve İlçe Belediye Başkanı Sabite Ekinci'yle de görüşerek olayların büyümesinin önüne geçildiğini vurgulayan Demir, "Şu anda asayiş sağlandı. Milletvekili ve belediye başkanı ile diyalog halinde ilçedeki olaylar huzur ve güven içinde tesis edildi" dedi.

Yaklaşık 2 gündür kapalı bulunan Varto-Karlıova karayolunun da sabah saatlerinden itibaren ulaşıma açıldığını anımsatan Demir, yoldaki güvenliğin de İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından sağlandığını ifade etti.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER