ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 15:04

Mustafapaşa kilise ve şapel zengini


Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinin sınırları içerisinde bulunan 36 kilise ve şapel, Hristiyan turistlerin dikkatini çekiyor.

Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, beldelerinin Kapadokya bölgesinin en zengin kültür merkezi olarak bilindiğini söyledi. Mustafapaşa’nın, tarih, doğa ve kültür değerlerini kapsayan çok sayıda varlığa sahip olduğunu kaydeden Ak, “36 kilise, 6 yeraltı şehri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca tescili yapılmış 140, henüz tescili yapılmamış 250 olmak üzere toplam 390 adet tarihi konağa sahibiz. Muastafapaşa, peribacaları, yeraltı şehirleri, kiliseler, vadiler, 24 kilometre uzunluğunda her yaşa hitap eden yürüyüş yolu, ören yerleriyle binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret mekanıdır. Türk-İslam eserleri, Osmanlı ve Selçuklu dönemi yapıları ile de önemli bir konumdayız.” dedi.

Belde, peribacaları, kilise ve şapellerin yoğunlukta olması sebebiyle 1985 yılında UNESCO tarafından bütünüyle Dünya Kültür Mirası kapsamına dahil edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER