ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 11:44

Muş'ta girişimcilik engelleri kaldırılacak

Muşta girişimcilik engelleri kaldırılacak


Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamdullah Karasu, 'Girişimcilik Engel Tanımaz' projesi için başvuruların başladığını söyledi.

Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamdullah Karasu, ‘Kendi İşimi Kurmak İstiyorum’ diyenlere müjde verdi. "Girişimcilik Engel Tanımaz" projesi başvurularının başladığını ifade eden Karasu, 3 hafta süren kursların açılacağını ifade etti. Karasu, proje ile ilgili şunları söyledi: "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve KOSGEB tarafından geliştirilen ortak bir çalışma ile 'Girişimcilik Engel Tanımaz' projesi engellilerin işgücü piyasasına dahil olmalarını sağlayarak ekonomik ve sosyal yönden güçlendirilmelerini amaçlıyor.

"Girişimcilik Engel Tanımaz" projesi ilk etapta Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Erzurum illerinde sınıflar açılacak ve eğitimler verilecek. Sınıflarda engelli kişinin engel durumunda göre tedbir alınacağından başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması önemlidir. İşitme engelliler için işaret dili tercümanı, indüksiyon döngü sistemi, görme engelliler için Braille baskılı dokümanlar, bilgisayar ekran okuma programları, ortopedik özürlüler için de ulaşılabilir mekan gibi her özürlü tek tek değerlendirilecek ve kaliteli eğitim alabilmesi için sınıflarda gerekli tedbirler alınacak. Üç hafta sürecek olan kursalar hafta içi gündüz, hafta içi akşam ve hafta sonu olmak üzere üç farklı seçenekte düzenlenecek. Türkiye’nin her yerinden müracaatın yapılabildiği kurslar için talebe göre diğer illerde de sınıf açılabilecek. Kurslara işsiz, memur, işçi, emekli, iş yeri olan, iş yeri olmayan tüm engelli kişiler ve birinci derecede engelli yakınları başvuru yapabilecek. Projelerin yürütülmesinde yerel düzeyde belediyeler, STK’lar, kamu kurumları ve diğer ilgili kuruluşlardan oluşan Proje ortakları ile işbirliği sağlanarak daha çok engelli ve ailesine ulaşılması amaçlanıyor. Kurslardan mezun olan kişilere tecrübeli iş koçları rehberlik edecekler. Piyasa şartlarına tutunabilecekleri iş ortamları oluşturan, iş planı ile KOSGEB’e müracaat eden kişilere 30 bin liraya kadar hibe verilebilecektir. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, ben de varım, girişimci engel tanımaz diyorsanız aşağıda web adresinde yer alan başvuru formunu doldurun ve ilk adımı atın."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER