ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 13:31

Muş'ta 30 küçükbaş hayvan telef oldu


Muş’un Hasköy ilçesinde gece etkili olan fırtına ve dolu yağışı nedeni ile yaylada bulunan küçükbaş hayvanlar telef oldu.

Muş’ta etkili olan fırtına ve dolu yağışı dolayısı ile yaylada bulunan 150 küçükbaş hayvandan 30’u telef oldu. Hasköy ilçesine bağlı Karakütük köyü yaylasında bulunan sürü, gece fırtına ve doluya yakalandı. Hayvanların bir kısmını dağ eteğine almayı başaran çoban, sürüden ayrılan ve fırtınadan korkup kaçmaya çalışan 30 küçükbaş hayvanı kurtaramadı. Etkili olan fırtına ve dolu yağışından ötürü 30 küçükbaş hayvan telef oldu.

Köyün üst kısmında bulunan ahırlara hayvanları götürmeyi başaran çoban, bu sırada 15 hayvanın da yaralandığını, fırtına ve yağıştan ötürü derenin taşması ile köye ulaşamadığını vurguladı.

Saban gün ışığı ile birlikte köylülere haber verilmesinin ardından yaylaya gelen vatandaşlar, telef olan hayvanların kime ait olduğunu tespit etti. Köy muhtarı, Mithat Kılıçarslan, dolu yağışı nedeni ile gece elektriksiz kaldıklarını anlattı. Kılıçarslan, “Aşırı yağıştan dolayı, hayvanlarımız telef oldu. Gece dere taştığı için anında müdahale etme şansımız olmadı. Yaklaşık 30 küçükbaş hayvan telef olurken, 15’i de yaralandı.” diye konuştu.

Hayvan sahibi Cemal Kılıçarslan ise köyde hem elektrik olmadığını hem de yağış nedeni ile köyün üst kısmında bulunan derenin taştığını söyledi. Hayvan sahibi Kılıçarslan, “Gece etkili olan fırtına ve dolu yağışı adeta hayatı durdurdu. Çoban durumu bize anlattıktan sonra iş işten geçmişti. Elektrik yoktu. Sabah erken saatlerde geldiğimizde hayvanlarımız telef olmuş, bir kısmı ise yaralanmıştı.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER