ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 15:33

Müslüman hastalar için din görevlisine ihtiyaç var


İslamiyet’te hasta ziyareti sünnet olmasına rağmen Almanya’da birçok hasta, bakacak kimsesi olmadığından dolayı yalnızlığa mahkûm durumda.

Stuttgart Marienhospital Hastanesi’nde düzenlenen Müslüman Din Görevlileri Yıllık Toplantısı’nda bu yıl Müslüman hastaların hastanelerde yaşadığı zorluklar görüşüldü. Müslüman din görevlilerinin hastanelerdeki vazifelerini anlatan Serpil Topal, ayrıca birçok Müslüman hastanın son günlerinde yalnız bırakıldığına dikkat çekti.

Topal, “Hastanede çalışan Müslüman din görevlileri olarak, hastaların bakımının İslami şartlara uygun olmasına dikkat ediyoruz. Ayrıca son günlerini yaşayan hastalara eşlik ediyor ve hayatını kaybedenleri de burada İslami şartlara uygun bir şekilde gaslediyoruz." dedi.

Mannheim Uyum ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, Baden Württemberg’de bazı hastanelerde Müslüman hasta oranı yaklaşık yüzde 20 civarında. Ancak, birçok hastanede Müslüman din görevlileri bulunmuyor.

Baden Württembeg Eyaleti Uyum Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, sadece Baden Württemberg’de 165 Müslüman din görevlisine ihtiyaç var. Konuyla ilgili en önemli sorun ise Müslüman din görevlisi yetiştirme meselesi. Almanya’daki dini teşkilatlardan mevcut durumda bu ihtiyacın karşılanması orta vadede mümkün gözükmezken, çeşitli üniversitelerde açılan İslam İlahiyat Merkezleri’nin bu konudaki boşluğu önümüzdeki yıllarda doldurması bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER