ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 15:23

MÜSİAD’lı işadamları inşaat sektörünü konuştu

MÜSİADlı işadamları inşaat sektörünü konuştu


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi İnşaat Sektör Kurulu üyeleri, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu masaya yatırdı.
    
    Sheraton Otel’deki toplantıda konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Kemal Ermiş, İnşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerinde “Bursa’da inşaat sektörü içerisinde konut yatırımlarının çok yoğun olduğunu görüyoruz. Bu da ciddi derecede arsa sıkıntısı yaşanmasına neden oluyor. Planlamalarda hâlâ eksiklikler var.” dedi.

    MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkanı Rıdvan İmamoğlu ise Türkiye’nin 2023 vizyonunu ortaya koyan projelerle ihracatını artıran ve dünyada ekonomik güç haline gelen bir ülke olduğunu vurguladı. İmamoğlu, şunları kaydetti: “Dünyada ilk 10 büyük ekonomi arasına girme hedefi olan Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden Bursa’da yapılan projelerin daha sağlıklı olması gerekmektedir. Bugünlerde ülkemizde sıkça konuşulan kentsel dönüşüm projesinin yarınlarımızda bir daha konuşulmamasını temenni ediyorum. Yarın bu kentsel dönüşümü konuşmamamız için inşaat firmalarımıza çok önemli görevler düşüyor. Sağlıklı yapılaşma için sağlıklı projeler ve fikirler üreterek huzurlu yaşam alanlarını oluşturmak sizlerin en önemli görevidir.”

    “İSG KANUNU’NDA KAMU-ÖZEL AYRIMI KALKTI”

    İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Adem Aras da dünyada her yıl 250 milyon kişinin iş kazası geçirdiğini, bunun 20 milyar Euro’luk bir maddi kayba dönüştüğünün altını çizdi. Türkiye’de ise her gün 217 iş kazası olduğuna değinen Aras, şu bilgileri verdi: “Ülkemizde her gün 4 işçi yaşamını yitiriyor. İş kazalarında dünyada 3. sıradayız. Maalesef iş kazaları ve meslek hastalıklarının yüzde 11’i yapı sektöründe meydana geliyor. Ancak bu kayıpların yüzde 98’i önlenebilir. 6331 sayılı İSG Kanunu ile artık kamu ve özel sektör ayrılmaksınız herkes kapsama girdi. Kanun aynı zamanda çırak ve stajyerler için de geçerli olacak.”

    Yeni yasanın kuralcı bir yaklaşımdan ziyade önleyici bir anlayışla yapıldığını vurgulayan Aras, tüm sorumluluğun işyerine ait olduğunu ve işverene önemli işler düştüğünü kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER