ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 18:42

MÜSİAD heyetinin Başbakan ile görüşmesi sona erdi

MÜSİAD heyetinin Başbakan ile görüşmesi sona erdi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak ile beraberindeki heyeti kabul etti. Olpak, görüşme sonrası yaptığı açıklamada faiz artırımını olumlu karşılamadıklarını söyledi.

MÜSİAD heyetinin Başbakan ile Dolmabahçe’deki görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından MÜSİAD Başkanı Nail Olpak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Merkez Bankası’nın faiz artırımı hakkında değerlendirmelerde bulunan Olpak, “Merkez Bankası’nın zaman zaman piyasalarda ölçülü faiz artırımı şeklinde bir durum olsa da faiz noktasında artırımı olumlu karşılamıyoruz. Faizlerin artırılan her bir rakamın ekonomimize getirdiği yükün de farkındayız.” dedi.

Başbakan’a sundukları ekonomi raporu hakkında bilgi veren Olpak, şunları söyledi: “Raporda biz ağırlıklı olarak şunu söylemiştik; 2023 Türkiye’sine giderken Türkiye’nin iki buçuk kat büyümesi söz konusu. Bu büyümeyi ya öz kaynaklarınızdan yapacaksınız, ya da borç kaynaklardan. Borç kaynaklar dediğimizde ya piyasalardan ya da bankacılık sistemi diyoruz. Bankacılık sisteminde bugün mevcut sistem, sadece teminata kredi veren bir yaklaşımla hareket etmekte. Elbette makul teminatlar olmalıdır. Ancak diyoruz ki proje finansmanını gerçekleştiremezsek bundan sonraki süreçte bu büyümenin önünde firen etkisi yapacaktır. Özel sektör olarak üzerimize düşen varsa bunları yerine getirelim.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER