ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 12:45

Muş E Tipi Cezaevi'nde koğuş yangını

Muş E Tipi Cezaevinde koğuş yangını


Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'ndaki aramalara ve 12 kişilik koğuşun ikiye bölünmesine tepki gösteren tutuklu ve hükümlüler, koğuşu ateşe verdi. Olayda yaralanan 7 kadın tutuklu, ambulanslarla Muş Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda siyasi kadın tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu koğuşun ikiye bölünmesine tepki gösteren bazı kadın tutuklular, dün akşam saatlerinde koğuşu ateşe verdi. Dumandan etkilenen 7 kadın hastanede tedavi altına alındı. Devlet hastanesine giderek yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi alan Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın ceza ve infaz kurumunun tamamına yayılmadığını ve münferit bir hadise olduğunu belirtti.

Olayın isyan niteliği taşımadığını kaydeden Kaya, siyasi suçlardan tutuklu ve hükümlülerin kaldığı kadınlar koğuşunda yaşanan olayla ilgili şu bilgileri verdi: "Terör tutuklu ve hükümlülerinin bulunduğu koğuşlarda arama yapıldı. Bu sebeple tepki gösterildi. Bir de kadınların koğuşu biraz kalabalıktı. 12 kişi bir koğuşta kalıyordu. Onları iki ayrı koğuşa yerleştirdik. Arkadaşlarından ayrılmalarına da bir tepki göstermişler. Bu tepkinin sonucu koğuşlarını yakmışlar. Bu yakma olayından ötürü 5 tutuklu ve hükümlü kadın dumandan etkilenmiş, yan koğuştaki 2 kişi de destek amaçlı kendilerine zarar vermişler. Yaralılar acilen hastaneye kaldırılıp müşahede altına alındılar. Endişe edilecek bir durum yok. Olayda ölen yok, sadece dumandan ötürü etkilenmişler. Cezaevinin tamamını kapsayan herhangi bir durum söz konusu değil."

Koğuşlarda yapılan aramalarda örgütsel içerikli kitaplar bulunduğunu anlatan Kaya, "Kütüphanemizdeki kitaplardan değil de daha çok örgütsel içerikli kitaplar var. Biz de bunların içeriğinde bir sıkıntı olup olmadığına bakmak için aldık." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER