ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 21:54

Muş Alparslan Üniversitesi'nden müfredat toplantısı

Muş Alparslan Üniversitesinden müfredat toplantısı


Kürt Dili ve Edebiyatı, Kürt Dili ve Kültürü, Zaza Dili ve Edebiyatı bölümleri, lisans ve yüksek lisan programları ile müfredatının belirlenmesi konusunda Muş Alparslan Üniversitesi'nin (MŞÜ) ev sahipliğinde bir toplantı yapıldı.

Mardin, Tunceli, Bingöl, Van ve Dicle üniversitelerinden yetkililerin katıldığı toplantı, Muş Alparslan Üniversitesi Senato Toplantı Salonu'nda gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını yapan Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, "Kürt Dili ve Edebiyatı ile Zaza Dili ve Edebiyatı bu son birkaç senede açılan bölümlerdir. Muş Alparslan, Tunceli, Dicle, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Diyarbakır Dicle Üniversite'lerinde bu bölümler açıldı. Maksadımız bu bölümler birbirine yakın olsun. Bu bölümlerin hocaları bu mesele hakkında meşveret yapsınlar. Birbirlerine yardımcı olsunlar. Bundan sonra tüm arkadaşlarımız Kürt Dili ve Edebiyatı ve Zaza Dili ve Edebiyatı alanlarında birbirlerine yardımcı olsunlar diye bugün burada toplanmış bulunuyoruz." dedi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Doç. Dr Vecihi Sönmez ise, "Gerçekten böyle bir toplantı geçte olsa Kürt Dili Edebiyatı bölümlerini birbiriyle kaynaştırma dayanışma içerisinde, yardımlaşma ve müfredatlar birliğini sağlama noktasında da çok faydalı olacak. Toplantıdan sonrada birlikte alacağımız bazı kararlar olacak. Bu anlamda gerçekten bölgemizde hakim dil olan Kürtçe'nin ve Zazaca'nın en güzel şekilde gelişmesi, ilerlemesi ve mesafe kat etmesi noktasında elden gelen samimi çabaların mutlaka gösterileceğinden eminiz. Bu noktada toplantıya katılan tüm arkadaşlarımızla hem fikiriz. Bu programların aksamadan üniversitelerimizin birlikleri ile diyaloglarının daha da gelişmesi noktasında da katkı sunacağız. Önümüzde çıkacak sorunlarında hal edileceği noktasında da büyük bir hem fikir olma yönünde bir çaba olacağını inanıyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER