ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 14:10

Mursi'nin yargılanması


Mısır'da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 35 kişinin yargılandığı, "casusluk" davasının 2. duruşması sanıkları, ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Ülke kamuoyunda, "casusluk davası" olarak bilinen ve sanıkların "Mısır devletinin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas hareketi, Lübnan'daki Hizbullah örgütü ve İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı işbirliği" yapmakla suçlandığı davanın duruşması, başkent Kahire'deki polis akademisinde başladı. Davada, 15'i gıyabi, 36 sanık yargılanıyor.
Davanın ilk duruşmasında sanıkların ses geçirmeyen kafes arkasında tutulmaları, savunma ile mahkeme heyeti arasında tartışmalara yol açmış, duruşma bugüne ertelenmişti.

Davada, Mursi'nin yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanlığı Divan Başkanı Muhammed Rifaa et-Tahtavi, Yardımcısı Esad eş-Şeyha, Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati, HAP Genel Başkanı Saad el-Katatni, Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, Genel Sekreter Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile yardımcıları Hayrat Şatır ve Mahmud İzzet ile 26 İhvan yetkilisi yargılanıyor.

Mısır makamlarının Mursi ve diğer sanıklara yönelttiği resmi suçlamada kullanılan Arapça "tehabur" kelimesi, "bir komplonun parçası olarak, yabancı güçlerle iletişim kurmak ve devlet sırlarını ifşa etmek" anlamına geliyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER