ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:24

Murat Bardakçı: Ezanı Dürri Turan Türkçeleştirdi

Murat Bardakçı: Ezanı Dürri Turan Türkçeleştirdi

Murat Bardakçı Türkçe ezanın tarihini yazdı.


Başbakan'ın  Salı günkü meclis konuşmasında Andımız'ın kaldırılmasıyla ilgili yaptığı konuşmada Andımız'ın tek tip adam yetiştirmek üzere yapılmış bir uygulama olduğundan, bunun Cumhuriyet'in kurucu ilkeleriyle uzaktan yakından alakasının olmadığını dile getirmişti. Andımız'ı yazan Reşid Galip'in de ezanı Türkçeleştiren kişi olduğunu söylemişti.

Başbakan Erdoğan'ın bu iddiasına Murat Bardakçı'dan itiraz geldi.

"TÜRKÇE EZANI REŞİD GALİP YAZMADI"

Habertürk yazarı Murat Bardakçı bugünkü yazısında ezanın kim tarafından Türkçe olarak yazılıp besteendiğini yazdı. Bardakçı'ya göre ezanın Türkçesini yazan kişi Reşid Galip değil Dürrî Turan. Bardakçı Dürri Turan'ın, ezanı Türkçeleştirdiği için Demokrat Parti döneminde işsiz kaldığını da belirtti.

Murat Bardakçı aynı zamanda Türkçe ezanın bestesininse, İzmir'de imamlık yapan Rakım Elkutlu'ya ait olduğunu yazdı. İşte Bardakçı'nın köşesindeki o bölümler:

TÜRKÇE EZANI BESTELEYEN İZMİRLİ İMAM

"Türkçe ezan, o senelerde üstelik sadece okunmakla kalmamış, yeniden bestelenmiş, nota ile de tesbit edilmişti ve ezanın Bayatî makamındaki bestesi, çok önemli bir müzisyene aitti: 1869 ile 1949 arasında yaşayan, "Mümkün mü unutmak güzelim neydi o akşam"ın, "Hayâl içinde akıp geçti ömr-i derbederim"in, "Visâl-i yâr ile mest ol, hayâle dalma gönül"ün ve daha birçok meşhur şarkının sahibi olan Rakım Elkutlu'ya.

Burada ezanın 1900'lü senelerin başında Avrupalılar tarafından piyano partisi ilâve edilerek sahne eseri haline getirilmiş ama artık bilinmeyen bir versiyonunun ve Rakım Elkutlu'nun eseri olan Türkçe sözlerle bestesinin notalarını görüyorsunuz.

Türkçe ezanı besteleyen ve musiki çevrelerinde "Rakım Hoca" diye bilinen büyük bestekâr Rakım Elkutlu'nun asıl mesleğini merak mı ettiniz?

İzmir'deki Hisar Camii'nin imamı idi..."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER