ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 15:45

Muradiye Külliyesi’nde dönüşüm türbe ile başladı

Muradiye Külliyesinde dönüşüm türbe ile başladı


Tarihi ve kültürel miras çalışmalarına ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Muradiye Külliyesi’nin yenilenmesi çalışmaları kapsamında Gülruh Hatun Türbesi’ni de restore ederek yeniden ziyarete açtı.

Türbenin açılışını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın sultanlar şehri olduğunu vurgulayarak, ecdad yadigarı eserlerin tek tek asıl kimliklerine döndürüleceğini söyledi. Altepe, Bursa’nın, Osmanlı’nın ilk 130 yılı ve 6 padişaha ev sahipliği yapan ruhaniyeti olan bir şehir olduğunu belirterek, “Bursa’nın her köşesi ecdadımızın ilk eserleriyle dolu. Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönem 60-70 yıllık Cumhuriyet Dönemi eserlerinden 600 yıllık Osmanlı eserlerine, 2 bin 300 yıllık Bitinya surlarına ve 8 bin 500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda yoğun bir çalışma içine girdik. İçinde 12 adet türbe bulunan Muradiye Külliyesi de bunlardan biri.” dedi.

Muradiye Külliyesi bünyesinde bulunan Gülruh Hatun Türbesi’nde yapılan restorasyon çalışmalarına da değinen Başkan Altepe, külliyede Osmanlı Hanedanı'ndan şehzadeler, eşleri, çocukları, valide sultanlar ve saraylıların mezarlarının bulunduğu 13 türbenin yer aldığını hatırlattı.
Tarihi haziredeki 13 yapıdan biri olan ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın oğlu 2. Bayezit’in eşi Gülruh Hatun’a ait türbede gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgiler aktaran Başkan Altepe, "Gülruh Hatun Türbesi'nde restorasyon anlamında tüm çalışmalar tamamlandı. Türbe dışında cephede derz ve taş temizliği, mukarnas uygulamaları yapıldı. Türbe içinde de 19. yüzyıla ait Barok stili kalem işlerinin altında 15. yüzyıla ait kalem işleri açığa çıkartıldı. Bu konuda kurul kararı alınarak, 15. yüzyıl kalem işlerinin ihyası tamamlandı. Pencere doğramaları ve kapı onarımları başarıyla gerçekleştirildi." diye konuştu.

Gülruh Hatun Türbesi’nin, arada yapılan tahribatlar ve değişik uygulamalardan arındırılarak özgün kimliğine büründürüldüğünü kaydeden Başkan Altepe, "Sultanlar Şehri Bursamızın ayrı bir değeri olan türbe, çatısından zeminine cephesinden doğramalarına kadar yeniden eski kimliğine döndü. Zemin döşemesi ve çevre düzenlemesiyle gerçekten ecdadımıza ve külliyeye yakışır hale geldi." diye konuştu. Başkan Altepe, konuşmasının ardından protokol üyeleri ve vatandaşlarla birlikte türbenin açılış kurdelasını kesti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER