ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 17:26

Muradiye Külliyesi restore edilecek


Osmanlı başkenti Bursa’yı açık hava müzesine dönüştürecek tarihi ve kültürel miras çalışmalarına önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yeterli ilgi gösterilmemesi nedeniyle bakımsız kalan Sultan Külliyeleri için de düğmeye bastı.

Sultan külliyelerinin tüm sorumluluğunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan devir alan Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet'in babası Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan 'Muradiye Külliyesi ile projenin startını veriyor. ‘Muradiye Türbeleri Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi’ne ilk harç, 14 Kasım Çarşamba günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı törenle atılacak.

Fatih Sultan Mehmed’den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed’in annesi Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesi, II. Murad’ın oğlu şehzade Alaaddin Türbesi, şehzade Ahmet Türbesi, Fatih’in oğlu şehzade Mustafa (Cem Sultan) Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu şehzade Mustafa Türbesi, Sultan II. Bayezid’in eşi Şirin Hatun Türbesi, II. Bayezid’in diğer eşi Gülruh Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın ebesi Ebe Hatun (Gülbahar Hatun) Türbesi, II. Bayezid’in oğlu şehzade Mahmud Türbesi, II. Bayezid’in gelini Mükrime Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın eşlerinden Gülşah Hatun Türbesi ile saraya mensup cariyelerin gömülü olduğu saraylılar türbesi olmak üzere toplam 12 türbe bulunuyor.

Muradiye türbeleri restorasyon ve çevre düzenleme uygulama inşaatı kapsamında aynı zamanda türbelerin bulunduğu alanın ışıklandırması da yapılacak. Ulucami, Emir sultan Camii, Yeşil Türbe ve saat kulesi gibi tarihi mekanları ışıklandırma sistemleri ile gece de farklı bir görüntüyle kent siluetine kazandıran Büyükşehir Belediyesi, benzer uygulamayı Muradiye türbelerinde de hayata geçirecek. Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alan Muradiye Külliyesi, çalışmaların ardından hem gündüz hem de gece bölgeye ayrı bir değer katacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER