ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 16:33

Muradiye Külliyesi aslına uygun restore ediliyor

Muradiye Külliyesi aslına uygun restore ediliyor


Bursa Valisi Şahabettin Harput Muradiye Külliyesi'nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek, yüklenici firma yetkililerden bilgi aldı.

        Önceki aylarda dönemin Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından başlatılan Muradiye Külliyesi'ndeki restorasyon çalışmaları büyük bir titizlikle geçekleştiriliyor. Bursa Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

        Çalışmaların büyük bir hızla ve titizlikle yürütülmesinden memnun olduğunu belirten Vali Harput, "Bugün ülkemizin yaşayan en büyük külliyelerinden bir tanesi şu an içinde bulunduğumuz Muradiye Külliyesi. Büyük cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in babası 2. Murat ve onun ailesi özellikle çocuklarının ve yakınlarının medfun bulunduğu bu külliyede, valiliğimizin koordinasyonu içerisinde Büyükşehir Belediyemizin özellikle takip ettiği bir projeyi, bu işi yürüten arkadaşımızın çalışmalarını memnuniyetle ve gururla takip ettim. Özellikle işin aslına sadık kalarak, orijinalini koruyarak bu güne kadar bilinmeyen görülmeyen pek çok güzelliği de ortaya çıkararak yapılan bu özverili çalışmayı her türlü takdirin üzerinde görüyorum. İlgili firmamızın bu çalışmayı en kısa zamanda tamamlayarak, ülkemizin en büyük hazirelerinden birisi olan bu muhteşem külliyenin yeniden bütün ihtişamıyla gün yüzüne çıkması, bütün insanlığın hayranlıkla seyredeceği bir ziyaretgâh anlamına gelmesi hepimizin en önemli beklentisidir." diye konuştu.

        Restorasyonu yürüten firmanın sahibi Mahmut Sabuncuoğlu ise yaptığı açıklamada, "İnşa edildiği tarihten günümüze kadar çeşitli defalar bu eserler üzerinde restorasyonlar yapıldığını ifade ederek, “Daha önce yapılan çalışmalarda bazı motiflerin ve yazıların üzerleri sıva ile kapatılarak üzerine yeni motif ve yazılar yazılmış. Şimdi biz yaptığımız bu çalışmada orijinal yazı ve motifleri ortaya çıkararak asıllarına uygun olarak yeniliyoruz.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER