ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 22:16

Mumcu cinayetinin önü kesildi


Ankara'da 20 yıl önce evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun ağabeyi avukat Ceyhan Mumcu, ''Bugün, Mumcu cinayetinin yeni faillerinin yargılanmasının önü, zaman aşımı nedeniyle kesilmiş oluyor'' dedi.

Mumcu, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şubesi tarafından Öğretmenevi'nde düzenlenen anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, suikast olayının ardından 20 yıl geçtiğini ve bu süreçte davaları yakından takip ettiğini söyledi.

Suikast ile ilgili zaman aşımı uygulanmaması için mücadele ederken, Doç. Dr. Bahriye Üçok ve Musa Anter cinayetleri gibi çeşitli konularda araştırmalar yapıp bazı makamlara dilekçeler verdiğini anlatan Mumcu, şöyle konuştu:

''Bugün, Mumcu cinayetinin yeni faillerinin yargılanmasının önü, zaman aşımı nedeniyle kesilmiş oluyor. Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a, Emniyet Genel Müdürü'ne, Ankara Valisi'ne ve TBMM Başkanvekili olmasından dolayı Güldal Mumcu'ya birer dilekçe gönderdim ve zaman aşımı konusunu anımsattım. İşçi Partisinde bir basın toplantısı yaptım. İki şey önerdim. Bunlardan birincisi: Kuşkulu ve ismi geçen kişiler hakkında savcıların yakalama kararı çıkarması, sorguya çekmesi, ifadelerini alması. Böylece zaman aşımının kesileceğini söyledim. İkinci bir önerim daha var. Anayasa'nın 38. maddesinin 2. fıkrasına tek bir tümce eklenmelidir. 'Faili meçhul cinayetlerde fail bulunana kadar zaman aşımı kesilir' şeklinde bir tümce eklenip, Türk Ceza Yasası'nın buna göre değiştirilmesi gereğini söyledim.''

TBMM Anayasa Komisyonu üyesi ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, zaman aşımı işletilmemesi konusunu komisyonda gündeme getireceğini söylediğini bildiren Mumcu, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın da aynı konuda kanun teklifi verdiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER