ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 22:33

Mum yakıp eylem yaptılar

Mum yakıp eylem yaptılar

CHP İl Başkanlığı, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için mum yakıp oturma eylemi yaptı.


CHP Gençlik Kolları üyesi grup, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla il başkanlığından Cumhuriyet Meydanı'na kadar meşalelerle yürüdü.

Meydandaki Atatürk Anıtı'nda toplanan grup, "19 Mayıs bayram günümüzdü, matem günümüz oldu", "Bugün 19 Mayıs, korkmayız, yılmayız", "İş kazası değil, cinayet" yazılı pankartlar taşıdı.

Maden işçileri ile Gezi Parkı odaklı eylemlerde hayatını kaybedenlerin resmedildiği pankartları yere koyan grup, mum yaktı.
CHP İl Başkanı Mustafa Ayan, Atatürk'ün gençliğe güvenerek 19 Mayıs'ı armağan ettiğini, pırıl pırıl gençlerin ileride Türkiye'nin daha demokratik ve huzurlu olmasında büyük rol oynayacağını söyledi.
19 Mayıs'ın buruk kullanıldığına dikkati çeken Ayan, "Acıların depreştiği günlerden geçtik. Denizlerin idam edildiği, Gezi'de gençlerin öldüğü, Soma'da 301 canımızı kaybettiğimiz günlerden geçtik. Bayram günümüzü matem günü gibi geçiriyoruz" diye konuştu.

Gençlik Kolları Başkanı Uğur Aksoy da 19 Mayıs'ı coşkuyla, heyecanla kutlamadıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Menemen'de 24 yaşındaki Kubilay'ı, 12 Eylül ve öncesinde onlarca genç fidanı, Gezi'de 8 genç kardeşimizi, Soma'da yüzlerce madencimizi kaybettik, Reyhanlı'da, Roboski'de canımız yandı. Bu ülkede yetim kalmasın çocuklar, bütün çabamız bunun için. Kömür karası bu günler son bulsun. İhmaller, ölümler son bulsun."
Konuşmaların ardından grup, bir saatlik oturma eylemi yaptı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER