ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 12:17

Mum ışığının aydınlattığı hayatlar


SARP ÖZER - Haiyan Tayfunu'nun vurduğu bölgede evlerinde eşyalarından yaptıkları siperle korunan, ağlayan çocuklarını masaların altına saklayan Filipinli aile, elektriklerin olmadığı kentte mum ışığı ve fenerlerin aydınlattığı evlerinde kötü günlerin geride kalmasını bekliyor.
Filipinler'de Haiyan Tayfunu'nun etkilediği Ormoc kentinde Bageng Butlay Mahallesi'nde yaşayan Ballais Ailesi, tayfundan eşyalarını siper ederek korunabildi. Aile çocuklarının korkudan masanın altına saklandığı o anları cep telefonuna kaydetti. Görüntülerde şiddetli rüzgarın kırdığı camlardan eve giren sular yer alıyor.
Eşyaları salonun ortasında bir araya getiren aile üyeleri bunların arkasına saklanarak tayfunun geçmesini bekliyor. Şiddetli rüzgardan kapının kırıldığı evde üst katlardan aşağıya giren su da dikkat çekiyor. Görüntüler ülkenin ne denli büyük bir felaketle yüzleştiğini bir kez daha gösteriyor.
Evin annesi aynı zamanda öğretmen olan Arradaza Ballais, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 Kasım'da kentte şiddetli rüzgarla ilk olarak elektriklerin kesildiğini söyledi.
Yağışın başlamasıyla endişelerinin arttığını ifade eden Ballais, yaptıkları kahvaltının ardından endişeli bekleyişlerinin başladığını anlattı.
Daha sonra Haiyan Tayfunu'nun yıkıcı etkisini hissetmeye başladıklarını belirten Ballais, "Geçen her dakika rüzgarın ve yağmurun şiddeti arttı. Biz daha önceleri de tayfun yaşadık. O nedenle yapılan uyarılara rağmen Haiyan tayfunun bu kadar güçlü olabileceğini tahmin edemedik" diye konuştu.
Tayfunun artan şiddetiyle yaşadıkları korkunun da arttığını dile getiren Ballais, şunları kaydetti:
"Tayfunun ilk vurmasının ardından bir sessizlik oldu. Biz her şeyin geçtiğini ve tayfunu atlattığımızı düşündük. Ancak sokaklardan yükselen 'evlerinize dönün tayfun daha bitmedi' uyarılarını duyduk. Bu sırada tayfunun yeniden ve daha güçlü geldiğini hissettik. Evimizin kapısı ve camları kırıldı. Bulutlar nedeniyle hava karardı, şiddetli rüzgar ve yağmur dolayısıyla görüş düştü. Ardından evin camları kırıldı. Bahçeye açılan kapının tayfun nedeniyle kırılmaması için kapının arkasına eşyaları yığdık. Küçük yaştaki yeğenlerim ağlamaya ve çok korkmaya başladı. Onlara masanın altına saklanmalarını ve saklambaç oynayacağımızı söyledim. Caddedeki elektrik direği komşumuzun evinin çatısına düştü. Ardından evimizin çatısı uçtu. Bu süre içinde tayfunun geçmesi için çok dua ettik."
-Betonarme olan evleri hayatlarını kurtardı
Tayfunun ardından dışarı çıktığını ve gördüğü manzaraya inanamadığını dile getiren Ballais, "Hayatımda böyle bir yıkım görmedim" diye konuştu. Evinin yanı sıra bahçesine ektiği tüm çiçeklerin ve ağaçların kökünden söküldüğünü anlatan Ballais, büyük borçlar içinde yaptırdıkları evlerinin de büyük zarar gördüğünü söyledi.
Evlerinin betonarme olmasından dolayı herhangi bir can kaybı yaşamadıklarını ifade eden Ballais, çevrede maddi durumu iyi olmayan ailelerin kaldığı ve betonarme olmayan evlerde ise kayıpların çok daha fazla olduğunu kaydetti.
-"Meşrubatları sıcak içmeye alıştık"
Tayfunun üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen kentlerinde başta elektrik olmak üzere birçok hizmetin tam anlamıyla verilemediğini söyleyen Ballais, zamanlarının çok zor geçtiğini belirtti.
"Geçmiş zamanlarda olduğu gibi basit bir yaşama geri döndük" ifadelerini kullanan Ballais, buzdolaplarının çalışmadığını soğuk bir bardak su bile bulmakta güçlük çektiklerini vurguladı.
Buzun parayla satılmaya başlandığını ve pahalı olduğunu belirten Ballais, meşrubatları sıcak içmeye alıştıklarını söyledi. Ballais, "Soğuk bir şişe su şu anda lüks sayılıyor" dedi.
Elektrik olmadığı için gelişmelerden de haberlerinin olmadığını aktaran Ballais, mum ışığında ve güneş enerjisiyle kendisin şarj edebilen fenerlerle geceyi geçirdiklerini ifade etti.
Telefonlarını jeneratörleri olan komşularından para karışılığında şarj edebildiklerini dile getiren Ballais, kitap okuyarak, oyunlar oynayarak ve şarkı söyleyerek zaman geçirmeye çalıştıklarını anlattı.
Ballais, normal hayatlarına dönecekleri günleri beklediklerini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER