ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 17:05

Mülteci çocuklar karne sevinci yaşadı

Mülteci çocuklar karne sevinci yaşadı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’ya yerleşen Suriyeli öğrenciler karne sevinci yaşadı.Şanlıurfa Valiliği'ne bağlı Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi’nde okuyan 800 mülteci öğrenciye düzenlenen törenle karneleri dağıtıldı. Eğitim merkezinde düzenlenen törende Milli Eğitim Müdürü Metin İlci karneleri dağıttı. İlci, yardım kuruluşlarının aldığı hediyeleri de öğrencilere verdi. Suriyeli öğretmenler tarafından verilen eğitim Suriye müfredatına göre yapıldı. 27 öğretmeni bulunan eğitim merkezindeki karne dağıtım törenine veliler de eşlik etti. Öğrenciler, eğitim merkezinin acılarını bir nebze azalttığını ifade etti.

Öğrencilerden Selene Hasan güzel bir eğitim dönemi olduğunu söyledi. Sigra adındaki bir öğrenci ise "Çok güzel bir eğitim merkezi. Suriye’deki ortamımızı aratmadı." dedi.

Eğitim merkezi öğretmeni Ahmet Zulo ise savaş psikolojisinin öğrenciler üzerindeki etkisinin hala sürdüğünü dile getirdi. Zulo, “20 fazla öğrencimiz hem yetim hem öksüz. Bunlar savaşın acısını henüz atlatamadı. Ancak biz bunlara pozitif ayrımcılık yaparak acısını hafifletmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. Eğitim merkezi ile ilgili bilgi veren Zulo, “27 öğretmen arkadaşımız var. Suriye müfredatının yanı sıra Türkçe dersi veriliyor. Çok sayıda öğrenci var. Ama eğitim merkezi yetersiz kaldığı için ancak 800 öğrenci eğitim alıyor." ifadesini kullandı. Öğretmenlere herhangi bir ücret ödenmemesine serzenişte bulunan Zulo, 5 kişilik aile olarak bir ev kiraladıklarını ancak kirayı ödemekte zorlandıklarını anlattı. Zulo, ücret alamadıkları için boya, alçı gibi ek işlerle uğraşmak zorunda kaldığını dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER