ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 23:26

Muhteşem buluş

Muhteşem buluş

Boğaziçi Üniversitesi enkaz altında kalanları hızlı bir şekilde tespit edebilecek...


"Depremde göçük altında mahsur kalanları en kısa zamanda nasıl kurtarabiliriz?" sorusuna yanıt bulmak amacıyla yola çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Ahmet Öncü ve araştırma ekibi, duvarlardan geçebilen mikrodalga radarla yaşam sinyallerini tespit eden cihaz prototipiyle afetlerde hayat kurtarma hedefine doğru ciddi adımlar atıyor.

Temeli biyolojik verileri algılayıp yaşam sinyallerini tespit etmek olan proje, ilk bakışta kolay anlaşılabilir, ama uygulanmasının uluslararası mühendislik platformlarında da zor olduğu teknik bir alanda ilerliyor.

PROJENİN AMACI

Saniyede milyonlarca radyo dalgasının gönderilerek göğüs kafesinin iniş-kalkışının ve kalp ritminin algılanmasıyla, belirli uzaklıkta kapalı alanda katı objelerin arkasında yaşam olduğunu tespit edebilen cihaz, çalışma prensibiyle de arama-kurtarma çalışmaları haricinde birçok alanda kullanılacak gibi gözüküyor. Amaç, mevcut arama kurtarma faaliyetlerinin verimini artırmak.

Benzerlerinin yurtdışında İsrail, Çin, Japonya, Amerika, Almanya gibi ülkelerde astronomik fiyatlarda satılmakta olan kablosuz yaşam sinyallerini algılayan cihazların, bedellerine rağmen yeterince verim sağlayamayacak seviyede olduklarını belirten Ahmet Öncü, tamamen üniversite bünyesinde gerçekleştirilen bu projeyle afetlerdeki kayıpları asgari seviyeye getirmek istediklerini ifade ediyor.

Kalp ritminin ve göğüs kafesinin solunumda gerçekleştirdiği hareketleri, özel bir frekansta yayılan radyo dalgalarının yansımasıyla algılayan icad, canlıları tespit etmekte pratik bir yöntem sunuyor. Mevcut arama-kurtarma çalışmalarında en verimli sonuç köpekler sayesinde alınabilirken; etrafta uçuşan tozların burunlarını kurutması sebebiyle köpek destekli çalışmalardan en fazla bir-iki saatlik verim alınabiliyor.

Başlangıç aşamasında olan cihazın ise, şu anki haliyle sürekli çalışarak 30 santimetre kalınlığındaki duvarın arkasındaki yaşam sinyallerini algılayabildiğini belirten öğretim görevlileri, zamanla algılama mesafesinin her türlü enkaz derinliği i Çin ayarlanabilecek seviyeye gelmesi amacıyla hummalı bir çalışma içinde.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER