ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 11:53

Muhtarlar hizmet öncelikleri için oy kullanacak

Muhtarlar hizmet öncelikleri için oy kullanacak


- Vatandaşların devlet ve belediye karar alma süreçlerine katılımını arttırmayı hedefleyen Stratejik Yerel Yönetişim Projesi, katılımcı bir uygulama örneğiyle muhtarlardan mahallelerindeki öncelikli kamu hizmetlerine ilişkin görüş alıyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla İçişleri Bakanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında yürütülmeye başlanan Stratejik Yerel Yönetişim Projesi, geçtiğimiz yıl boyunca altı pilot ilde yürütülen çalışmalarını yirmi yerel yönetime yaygınlaştırmaya başlıyor. Proje kapsamında daha önce yürütülen çalışmalarda, vatandaş odaklı hizmet sunumunun geliştirilebilmesi için vatandaşların kamu hizmetlerinden memnuniyetini ele alan “vatandaş karnesi” ve kentin farklı bölgelerinde sunulan hizmetleri ve sosyo-ekonomik durumu anlamaya yönelik “sosyo-ekonomik haritalama” ve “belediye bütçesinin takibi” gibi katılımcı araçlar oluşturulmuştu.

Bu kapsamda, katılımcı araçların Gaziantep uygulamaları için proje ekibi 11-12 Mart tarihlerinde Gaziantep Kent Konseyi ile işbirliği içinde Gaziantep’te çeşitli belediye birimleri ve il müdürlükleriyle sunulan hizmetler hakkında görüşmeler gerçekleştirecek ve Gaziantep’in muhtarlarıyla bir araya gelecek. Muhtarlarla yapılacak toplantı çok farklı bir oylamaya da ev sahipliği yapacak. Muhtarlar kendi mahallelerine ilişkin öncelikleri hizmet başlıklarına göre oluşturulacak sandıklarda oylama usulüyle belirleyecekler. Bu oylamayla, ihtiyaçların ne ölçüde karşılandığının belirlenmesi ve buradan çıkan hizmet önceliklerinin belediyeler ve merkezi yönetim kuruluşlarının hizmet planlamasına katkı sağlaması amaçlanıyor.

Mahalle muhtarları toplantısı 12 Mart salı günü 16.00 – 17.00 saatleri arasında Grand Hotel’de gerçekleştirilecek.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER