ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:43

Muhtar obeziteye karşı


 Aydın'ın Koçarlı ilçesi Çakırbeyli köyüne halı saha, koşu parkuru ve uzun atlama pisti yaptıran, kondisyon aletleri getirten muhtar, köylülere toplu spor yaptırarak obeziteden korumaya çalışıyor.
Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in köyü olan Çakırbeyli Köyü'nün Muhtarı Mehmet Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşamı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin insanları hareketsiz bıraktığı, bunun da beraberinde bazı problemleri getirdiğini söyledi.
Obezitenin de bu sorunlar arasında yer aldığını ifade eden muhtar Demir, köylerde tarımla uğraşan kişilerin de aynı sorunu yaşamaya başladığını kaydetti. Demir, ilkel usullerle yapılan tarımda, köylüler çok enerji harcadığını, günümüzde ise makineli tarım nedeniyle çiftçinin hareketsizleşerek kilolanmaya başladığını belirtti.
Demir şöyle devam etti:
"Bunun önüne geçmek için köyümüzde spor seferberliği başlatmayı düşündük. Bu çerçevede Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile görüşerek, spor aktiviteleri için altyapı oluşturma konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Muhtarlık bütçemiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü kaynakları ve hayırseverlerin desteğiyle köyümüze, halı saha, koşu parkuru ve uzun atlama pisti yaptırdık. Ayrıca köy merkezindeki parka da çok sayıda kondisyon aleti yerleştirdik. Köylülerimize spor yaptırarak onları obeziteden korumaya, sağlıklı yaşam sürmelerini sağlamaya çalışıyoruz."
Köye kazandırılan spor tesislerinden gençlerin de faydalanmasını sağladıklarını ve bunun da kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracağına inandıklarını ifade eden Demir, "Köyde çocuklarımızı ve gençlerimizi sportif aktivitelere yönlendirmiş olduk. 'Spor güldürür, içki öldürür, kumar söndürür' sloganıyla spora teşvik ediyoruz. Hatta, çevre köylerdeki gençlerin de gelip tesislerimizden yararlanması istiyoruz" dedi.
Demir, toplu egzersiz, koşu, maç gibi organizasyonlar yaptığını, köylülerin de bu organizasyonlara ilgi gösterdiğini aktardı.

-Köylüler çok memnun
Çakırbeyli köyü sakinleri de muhtarlarının köye kazandırdığı spor tesislerinden memnun olduklarını, bu sayede spora heveslendiklerini belirtti.
Köylülerden 62 yaşındaki Erol Gündoğar, bir süredir spor yaptığını ve bunun faydasını gördüğünü ifade ederek "Genç, ihtiyar, tüm köylüler spor yapıyor. Spor daha sağlıklı olmamızı, fazla kilolarımızdan kurtulmamızı, daha dinç olmamızı sağlıyor. Şehirlerdeki imkanları köyümüze görmek bizi mutlu ediyor, muhtarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.
Spor yapan köylülerden 55 yaşındaki Ali Tat ise, "Futbol oynuyor, koşu ve uzun atlama yapıyor, kondisyon aletlerinde çalışıyoruz. Toplu olarak spor yapmak daha teşvik edici oluyor" ifadelerini kullandı.
Boydere köyünden Çakırbeyli'ye spor yapmak için geldiğini söyleyen 66 yaşındaki Şükrü Demirci ise, civar köylere de bu fırsatın tanınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER