ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 13:34

Mühendislerden YÖK önünde protesto

Mühendislerden YÖK önünde protesto


ANKARA (CİHAN)- Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB), teknik öğretmenlere mühendislik unvanı verilmesini sağlayacak Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) ‘mühendislik tamamlama programını’ söz konusu kurum önünde protesto etti.

    YÖK binası önünde toplanan grup üyeleri, ‘Mühendis, haklarına sakip çık’ dövizleri açıp, ‘Diplomayı yaktık geri dönüş yok’, ‘Diren mühendis mesleğine sahip çık’ sloganları attı.

    Grup temsilcileri konuyla ilgili YÖK’e bir dilekçe verdi. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Bülent Tatlı, son günlerde kendi alanlarına ve meslek odalarına yönelik birçok yeni düzenleme yapıldığını söyledi. Bu düzenlemelerin meslek hayatlarını itibarsızlaştırdığını savunan Tatlı, “Güvence sağlama, işsizliğin azaltılması gerekçeleriyle kamuoyuna sunulan bu düzenlemeler, kavramların anlamlarını değiştirerek meslek alanımızın ülkemiz ve halkımız için bulunması gereken konumunu bugünkünden dahi daha geri noktalara taşımaktadır” dedi.

    YÖK’ün 80 bin civarında teknik öğretmen mühendis unvanı almasına olanak sağlayacak bir sınav açtığını belirten Tatlı, uygulamanın aldatmacı bir yaklaşımla yürütülen eğitim politikaların devamı olduğunu savundu.

    Açıklamanın ardından bir süre burada slogan atan grup üyeleri, olaysız bir şekilde dağıldı. CİHAN
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER